Gündem

Kurbanlıklar Hakkında Uzmanından Kritik Uyarılar ve Tavsiyeler

Erzurum-Ağrı Bölgesi Veterinerler Odası Başkanı Veteriner Kubilay Aktaş, kurbanlıklar hakkında kritik uyarılar ve tavsiyelerde bulundu.

Kurban Bayramı’na bir gün kala, hayvan pazarlarında ve satış yerlerinde yoğun bir hareketlilik yaşanırken, vatandaşlar sağlıklı kurbanlık seçimi konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Erzurum-Ağrı Bölgesi Veterinerler Odası Başkanı olan Veteriner Kubilay Aktaş, son aylarda ortaya çıkan şap hastalığının sağlıklı kurbanlık seçiminde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, “Kontroller ve denetlemelere rağmen, sağlıksız hayvanların satışı gerçekleşiyor. İnsanlarımızın bu konuya son derece dikkat etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KURBAN SEÇİMİNDE SAĞLIKLI HAYVAN ALIMINDA 4 TEMEL ÖZELLİĞE DİKKAT”

Veteriner Kubilay Aktaş, ülkemizde etkili olan ve birçok ilde hayvan pazarlarının kapanmasına sebep olan “şap” hastalığına değinerek şu açıklamalarda bulundu: “Halk arasında dabak olarak da bilinen bu hastalık çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Kurban seçiminde sağlıklı hayvan alımında dört temel özelliğe dikkat etmek gerekiyor. Hayvanın ağzının içinde ve çevresinde yara olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Hayvanın topallaması ya da halsizliği önemli bir belirtidir. Şap hastalığına yakalanan hayvan zayıf olur. Hayvanın tüylerinde keçeleşmede önemli bir belirti. Şap hastalığı, genellikle enfekte hayvanların solunum yolu salgıları, tükürük ve dışkısı yoluyla yayılmaktadır.”

“MUTLAKA ELDİVEN KULLANILMALIDIR”

Şap hastalığının nadiren de olsa insanlara bulaşabileceğini vurgulayan Veteriner Kubilay Aktaş, “Hastalığına karşı koruyucu önlemler alınmasını tavsiye ediyoruz. Kurban kesimi ve et parçalamada mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Sağlıklı olarak alınan bir hayvanda birkaç gün sonra da hastalık ortaya çıkabilir. Şüpheli durumlarda, vakit kaybedilmeden veteriner hekime bilgi verilmesi gerekir. Bununla birlikte kurban seçimi, satın alınması, kesilmesi, etlerinin parçalanması ve saklanması konularında mutlaka uzmanların tavsiyelerine uyulması gerekir” şeklinde konuştu. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu