Personel Maaşları

Kulis Bilgileri: Asgari Ücrete Ara Zam Gelecek mi?

SGK Başuzmanı İsa Karakaş asgari ücret konusundaki önemli kulis bilgileri paylaştı.

Asgari ücrete ara zam yapılmayacağı Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan tarafından belirtilmişti fakat kulisler ve tartışmalar bitmedi. Kulis bilgilerine göre, hükümet 3 bin TL veya 4 bin TL seyyanen zam vermeyi planlıyor.

SGK Başuzmanı İsa Karakaş bu konuda önemli kulis bilgilerini aktardı. Karakaş’ın aktardığı kulis bilgisine göre, hükümetin en düşük emekli maaşına seyyanen zam planı var. Karakaş, asgari ücretin de açlık sınırının altında olmasının, yasaya ve anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Karakaş, hükümet cephesinden düşük maaş alan emeklilere seyyanen zam yapılması yönünde baskı olduğunu ifade ederek, kulis bilgilerine göre hükümetin 3 bin TL veya 4 bin TL seyyanen zam vermeyi planladığını dile getirdi.

Asgari ücretin enflasyona karşı eriyen alım gücünü korumak ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla Temmuz’da muhakkak güncellenmesi gerektiğinin altını çizen Karakaş şu açıklamayı kaydetti;

“Asgari ücreti istediğiniz zaman artırabilirsiniz. Bunun için yasa çıkarmaya gerek yok. Yasal engel yok. Mesela 2001 yıllarının başında asgari ücreti 4 kez artırmışız. 1 yılda 4 kez, ondan sonra üç kez de artırmışız. 2016 yılına kadar hem Ocak hem Temmuz olmak üzere iki kez arttırmışız. Enflasyon düştükten sonra bir kez bir kez belirlemeye başlamışız. 2022 yılına geldiğimiz zaman yüksek enflasyonla birlikte tekrar iki defa artırmak zorunda kaldık.”

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücrete zam yapılmaması durumunda çalışanların 6 aylık enflasyon farkından dolayı yüzde 25 oranında bir gelir kaybına uğrayacağını aktardı. İsa Karakaş, en az yüzde 25 oranında bir güncelleme yapılması gerektiğini ve bunun yalnızca 8 milyon asgari ücret alan kişinin haricinde aynı zamanda asgari ücrete komşu ücret alan milyonlarca kişiyi de kapsayacağını belirtti. (Cumhuriyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat