Sağlık Makaleleri

Kulak Tıkanıklığına Son

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, kulak tıkanıkları ve çözüm yolları hakkında bilgi verdi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, dikkate alınmayan kulak tıkanıklıklarının bireyin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebileceğini belirtti. Kulak tıkanıklığının nadiren de olsa ciddi sorunların işaretcisi olduğunu vurgulayarak, “Genellikle basit bir problem olsa da bu durum bireyin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilir” dedi.

Tıkalı kulağı açmak için bilinçsizce hareket etmek daha çok tıkanmasına neden olabilir.

Arslanhan, “Tıkalı kulağı açmak için bilinçsizce hareket etmek daha çok tıkanmasına hatta bu yanlış davranış nedeniyle tıkanan kulağın ciddi sorunlara maruz kalmasına neden olabilir” ifadelerinde bulundu.

Dr. Murat Arslanhan, tıkanan kulağımızı zedelemeden açmak için pratik önerilerde bulundu:

1. Kulak kepçenizi hareket ettirin

Eğer söz konusu olan duşta veya havuz gibi yerlerde dış kulak yoluna su kaçmasına bağlı bir tıkanıklık ise başı her iki yana doğru eğerek kulak kepçesini hareket ettirmek kulak tıkanıklığının düzelmesini sağlayabilir.

2. Yutkunun ve esnemeye çalışın

Östaki tüpü tıkanıklığı kulak tıkanıklığının en sık sebeplerinden biridir. Esnemek, sakız çiğnemek ve yutkunmak gibi hareketler östakinin açılıp kapanmasını sağlayarak kulak tıkanıklığını düzeltebilir.

3. Sıcak duş alın, buhar soluyun

Sıcak duş ve buhar solumak, burun ile genizdeki mukusu inceltip akışkanlığını artırarak geniz ve burnun açılmasını sağlayabilir. Bu davranış östaki tıkanıklığını da gidereceğinden kulak tıkanıklığının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu