Sağlık Makaleleri

Küçük Özge Protez Bacaklarıyla Hayallerine Koştu

Antalya’da 2 haftalıkken sol bacağı kesilen ve babasının evin tavanına 150₺ maliyetle kurduğu düzenekle yürümeyi öğrenen Özge’nin (8) dar geldiği için yürümesinde güçlük yaşatan protezi, yardımseverlerin yardımıyla yenilendi.

Yeni protezini takıp soluğu atletizm pistinde alan Özge, yeni proteziyle ilk kez koşma sevincini yaşadı. Yüzünde gülücükler açan minik kız, “Koşmak çok güzel” dedi.

 

Küçük Özge’nin Yeni Protez Bacak Mutluluğu

Antalya’nın Kepez ilçesinde yaşayan alüminyum doğrama ustası Ali İhsan ile İlknur Yıldırım çiftinin ‘Özge‘ ismindeki çocukları 1 Ocak 2013 tarihinde 6,5 aylık olarak dünyaya geldi. Söylenilenlere göre, özel bir hastanede kuvözde bacağına takılan kateter nedeniyle sol bacağını diz kapağından kaybeden minik Özge, babasının evin tavanına 150 TL harcayarak kurduğu düzenekle yürümeye başladı. Makara sistemiyle evde yürümeye çalışırken gündeme gelen küçük Özge için daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi devreye girerek küçük kızın fizik tedavi ve protez ihtiyaçlarını karşıladı. İstanbul’da yaklaşık 20 gün süren çalışmalar sonunda Özge yeni proteziyle taburcu oldu. Antalya’da kullandığı protezden daha gelişmiş özelliklere sahip proteziyle deneme yürüyüşleri yapan Özge, tek başına yürüyor ve merdivenleri de çıkabilir durumda.

Soluğu atletizm pistinde aldı

Yeni protez bacağıyla babasının elinden tutup Zeytinköy Atletizm Pisti’ne giden Özge, pistte profesyonel atletler gibi start pozisyonu aldı. Babasının söylemiyle başlangıç noktasından hareket eden Özge, yeni protez bacağıyla ilk kez koşma mutluluğunu yaşadı. Özge, ‘Koşmak çok güzel‘ diyerek yaşadığı mutluluğu ifade etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat