Gündem

Kronik Baş Ağrıları Botoks Yöntemi İle Tedavi Ediliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Sandıkçı, “Şiddetli baş ağrıları kişilerin yakınları ile ilişkilerini olumsuz etkilemekte, çalışma ortamlarında verimsizliğe ve hatta işgücü kaybına neden olup yaşam kalitesini etkilemektedir. Tedaviye yanıtsız baş ağrılarında ağrı sıklığı ve şiddeti nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz etkilenmiş kronik migrenli hastalarda botulinum toksin (botoks) uygulaması tedavi de etkili ve güvenilir bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır” dedi.

Kronik Ağrılar

Kronik migren hastalarına botoks tedavisi uygulanıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre baş ağrısı en sık üçüncü, migren ise altıncı sağlık sorunu durumunda. Sandıkçı, “Kronik baş ağrıları kişinin günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemekte üretkenlik de azalmaya neden olmakta ve ciddi sosyal ve ekonomik yük oluşturmaktadır. Baş ağrısı atağı geçireceği korkusu hastalarda kaygı ve depresyon gibi ciddi psikiyatrik semptomların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir” diye konuştu.

Migren Tedavisi

Şiddetli baş ağrıları bireyin günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Dr. Öğr. Üyesi Sandıkçı, “Şiddetli baş ağrıları kişilerin yakınları ile ilişkilerini olumsuz etkilemekte, çalışma ortamlarında verimsizliğe ve hatta işgücü kaybına neden olup yaşam kalitesini etkilemektedir. Ayrıca doğru tanı ve tedavi için harcanan giderler de kişiye ve topluma ekonomik bir yük getirmektedir. Ülkemizdeki yıllık migren sıklığı yüzde 16.4 ve migrene bağlı işgücü kaybı da yılda ortalama 5,6 gün olarak bulunmuştur.

Tedaviye yanıtsız baş ağrılarında ağrı sıklığı ve şiddeti nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz etkilenmiş kronik migrenli hastalarda botulinum toksin (botoks) uygulaması tedavi de etkili ve güvenilir bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Botoks uygulaması konusunda uzman nöroloji hekimleri tarafından ilgili anatomik bölgelere yaklaşık 31 ayrı bölge enjeksiyonu olarak uygulanmaktadır” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat