Gündem

Kovid Aşısı İle Kalp Krizi Arasında Bağlantı Var mı? Uzmanından Açıklama

Kalp krizi riskinin gençler arasında arttığına parmak basan uzmanlar, bunun birçok farklı nedenden ötürü arttığını açıkladı. Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Doktor Fethullah Kayan, son dönemlerde kalp krizi riskinin arttığını ve kalp krizi oranlarının genç yaşlara kadar indiğini söylerek; riskin artmasını sigara, alkol ve madde bağımlılığının gençler arasında yaygınlaşmasın sonuçları olarak görüyor.

Yaş, hipertansiyon, kontrolsüz hipertansiyon, kontrolsüz diyabet hastalığı, yüksek kolesterol düzeyleri, ailesel genetik yatkınlıklar gibi faktörler ve bunlarla beraber sigara, alkol ve madde bağımlılığı kalp krizini riskini artıran faktörler olduğuna değinen Dr. Kayan, kalp krizi vakalarında hastaneye geç başvurulduğunu aktardı.

“Özellikle 45 yaşın üstünde göğüs ağrısı olan vatandaşların özellikle bu göğüs ağrısı eğer çeneye, sol kola ve sırta yayılan bir ağrıysa bunda şüphelenmekte fayda vardır.” şeklinde ifade eden Kayan, sözlerini şöyle devam etti: “Yolda yürümekle, merdivende çıkmakla, yokuş yukarı yürümekle göğüs ağrısı, nefes daralması gibi şikayetlerin olması aslında kalp damar tıkanıklarının bir semptomu olabilmektedir. Dolayısıyla göğüs ağrısı, nefes darlığı özellikle kriz esnasında bulantı, kusma ve soğuk terleme gibi vakalarda dikkat edilmesi gerekir. Bu tür durumlarda 45 yaş üstündekilerin hiç zaman kaybetmeden acile veya ilgili bölüme başvurması gerekmektedir.”

Kalp krizi riskini arttıran diğer nedenler hakkında bilgi veren Dr. Kayan, “Kalp krizi özellikle ölüm riski olan bir hastalıktır. Kalp krizi meydana geldiği zaman tamamen herhangi bir şikâyet olmayabileceği gibi çok şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulantı, kusma, terleme gibi şikâyetlerle de kendini prezante edebilir. Nitekim bazı kalp krizlerinde hastalarda herhangi bir semptom olmadan aniden kalp durması ile de sonuçlanabilir.” açıklamalarında bulundu.

“Kovid Aşısının Kalp Krizi Artırdığını İddia Edebilecek Kadar Veriye Sahip Değiliz”

Genç yaşlarda kalp krizi riskinin arttığını ve Covid-19 aşısının kalp kriziyle bir bağı olmadığını açıklayan Kayan, “Son zamanlarda kalp krizi vakalarında artış olduğu özellikle genç yaşlarda daha sık görüldüğü malumdur. Sosyal medya mecralarında kalp krizlerinin Covid-19 aşısıyla ilgisi olup olmadığı ifadeleri kullanılıyor.

Yapılan çalışmalarda Covid-19 aşısıyla kalp krizi arasında doğrudan saptanmamıştır. Covid-19 aşısının şimdiye kadar kalp krizi arttırdığına dair elimizde veri yoktur. Aşı olmayan vatandaşların aşı olmasını öneriyoruz. Olumsuz etkileri olabilir, vatandaşlar sağlık kuruluşlarına başvurabilir fakat bu algının doğru olmadığını da belirtmek isterim” şeklinde sözlerini bitirdi. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat