Sağlık Makaleleri

Kornea Nakli Oldu, 86 Yaşında Yeniden Görmeye Başladı

Geçirdiği katarakt operasyonunun ardından gözünde rahatsızlıklar olan ve her iki gözü de zamanla görmez hale gelen 86 yaşındaki hasta, sağ gözüne kornea nakli yapıldıktan sonra tekrar görmeye başladı.

İstanbul, Güngören’de ikamet eden Vasfiye Okumuş(86), her iki gözünden iki yıl arayla katarakt operasyonu geçirdi. Okumuş’un açıklamasına göre gözlerinde zamanla batmalar, ağrılar ve görme kaybı oluştu. Rahatsızlıkların ardından görme yetisini tamamiyle kaybeden hasta, çareyi sağlık merkezlerine başvurmakta aradı. Muayeneler neticesinde kornea nakli olması gerekli görülen kadın nakil sırasına alındı. Nakil sırası gelen okumuş, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde Göz Bölümü Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Yıldırım tarafından sağ gözüne lammeller kornea nakli  işlemi uyguladı. Operasyonun başarılı geçmesiyle birlikte sağ gözü tekrar görmeye başlayan Vasfiye Okumuş yaşadığı zor zamanları anlattı.

Sağ gözünün ardından sol gözünün de yeniden görmesi için operasyon gerçekleştireceklerinden bahseden Doç. Dr. Yusuf Yıldırım, gerçekleşen operasyona dair bilgi verdi.

“Şimdi görüyorum, önceden diyordum ki bana biri yeter ama yetmiyor diğerini de istiyorum.”

Yaşadığı zor zamanlardan ve operasyon geçirdikten sonra görme yetisini yeniden kazanmanın sevincinden bahseden Vasfiye Okumuş, “Önceden Kur’an’ı çok güzel okuyordum, sonra harfleri küçülmeye başladı. Gözüme bir acayiplikler, kararmalar, değişiklikler olmaya başladı, öyle devam etti. Sonra ağrı başladı, sanki gözümün pınarına çivi çakıyorlar, yarıyorlar. Ben buna dayanamam, gözümden aşağı sular akıyor. Hanım bir doktorumuz vahim dedi, ondan sonra bize haber verdi. Hastaneye yatırdılar, ameliyatımı çok güzel yaptılar. Şimdi görüyorum, önceden diyordum ki bana biri yeter ama yetmiyor diğerini de istiyorum. Onu güzel görünce ötekini de yapın diyorum, Allah razı olsun bu korneaları verenlerden, yakında ölürsem alabilirlerse benim gözümü de alsınlar. Daha başka azalarımda var, makbul olursa böbrek gibi başka şeyleri de alabilirsiniz. Körü gördürmek dünyanın en güzel, en nimetli bir şeyi, körlük çok fena dünyan kararıyor. 86 yaşındayım bir oğlum var ihtiyaçlı benimle duruyor, geriye kalan bütün işlerle ben ilgileniyordum, kaldım, Allah körlüğü düşmanıma vermesin. Kur’an okumaya başladım, bir cüzü okuyorsam, öbürüne korkuyorum, yorarım da bir şey olur diye, yoksa çok şahane görüyorum. Rüyasını gördüm ondan sonra beni buraya çağırdılar, çok güzel bir şey isterim ki her insan bu bağışı yapsın. Kur’an okuyamıyorum, temizliği, yemeği ben yapacağım, dışarıda başka işlerim oluyor görememem benim için çok ağır oldu. 86 yaşındaki kişi, bir köşeye çekilir, oturur fakat benim öyle değil. Benim sorunlarım çok, bakacak insanlara mecburiyim, gücüm de var fakat göz gidince mahvoldum” şeklinde konuştu.

“Sağ gözü sağlığına kavuşturduk şimdi sırada sol gözü var”

Hastaya uyguladıkları operasyondan ve hastanın şu anki durumundan bahseden Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Yıldırım, “Hastamız 86 yaşındaydı daha önce her iki gözden katarakt cerrahisi geçirmişti sonrasında da korneasında bozukluk ortaya çıkmıştı. Buna bağlı ciddi bir görme kaybı vardı hem de ağrıları batmaları vardı. Bu bağlamda hayatı çok olumsuz etkilenmişti iki gözü olduğu için de artık evdeki işlerini yapamaz hale gelmişti. Kendi bakımı ve çevresindekilere bakım vermez hale gelmişti.

Korneası bozulan hastalarımızda geçmişte tam kat kornea nakilleri yapıyorduk ama şuan gelişen teknik, bilgi, becerilerimizle birlikte artık lammeller kornea nakli yani tabakalı kornea nakli dediğimiz 10-15 mikronluk zarların değişimiyle birlikte sadece bozulan tabakanın değişimiyle bu ameliyatları gerçekleştirebiliyoruz. Hastamızda da bozulan içteki ince tabayı değiştirdik ve sonrasında sağ gözün görmeye başladığını gözlemledik. Sağ gözü sağlığına kavuşturduk şimdi sırada sol gözü var. Bu ameliyatta tam kat korneayı değişmediğimiz için diğer geçmişteki ameliyatlara göre ret riskleri daha az. Bununla birlikte hasta çok daha çabuk rehabilite olabiliyor, hızla günlük aktivitelerine dönebiliyor. Burada kornea naklinin, bağışının doku ve organ bağışının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

86 yaşındaki fiziki olarak aktif hastamızın hayata kavuşması, tekrar günlük işlerini yapması adına oldukça önemli, kritik bir ameliyattı. Ameliyattan önce hastamızın görme kaybı çok ileriydi, artık görmesi el hareketi düzeyindeydi. Şu anda günlük aktivitesini yapabilecek düzeylere çıktı. Bunun yanında ağrıları, batmaları o şiddetli rahatsızlığı da oldukça azaldı, her geçen gün daha iyi hissedecek.

Görmeyen, ıstırabı olan bir hastanın sağlığına kavuşması bir hekim için inanılmaz motive edici, inanılmaz bir sonuç gerçekten. Özellikle 86 yaşında bir hastanın bu şekilde bize güzel şeyler söylemesi bizi de çok mutlu ediyor. Bu ameliyat tekniğiyle yaklaşık yarım saat içerisinde aslında biz bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Biz kornea naklini yapmadan önce hastamızın görmesi artık yüzde 1’ler civarına, el hareketi düzeyine düşmüştü. Ameliyattan sonra onun da bizim de yüzümüz gülmeye başladı. Çünkü görmesi oldukça arttı, fonksiyonel hayatına, yaşamına geri döndü. Hastamızı sağlığına kavuşturmaktan dolayı mutluyuz, bu sadece burada biten bir süreç değil sürekli biz de takip olacak. Diğer gözü de çok çok az el hareketi düzeyinde görüyor. Yüzdelerle ifade etmek gerekirse yüzde 1-2’ler diyebiliriz” ifadelerini kullandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu