Sağlık Makaleleri

Köpek Saldırılarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Sokak hayvanları tarafından saldırıya uğrarken kaçamaya çalışan vatandaşlar, bazen çevrede bulunan otomobil veya farklı cisimlerden, bazen de direkt hayvan tarafından zarar görebiliyor. Saldırı durumlarında soğukkanlı olunması gerektiğini belirten uzmanlar, vatandaşlara yapılması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

 

Yüzünü saldırının geldiği yere doğru döndürmek ve hareketsiz beklemek gerekiyor

Kaçma anında köpeklerin cesaretlenerek saldırmaya devam ettiğini söyleyen Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, “Hiçbir köpek doğrudan sevilmesi gereken veya huyunu bilmeden kontrolsüz şekilde yaklaşılması gereken değildir. Onların da agresiflikleri olabilir. Caddede tek başınıza gezdiğiniz zaman ani olarak bir köpek saldırısıyla karşılaşabiliriz.

En önemli şey soğukkanlı olmak. Herhangi bir saldırı durumunda, yüzünü saldırının geldiği yere doğru döndürmek ve hareketsiz beklemek gerekiyor. Dönüp kaçtığınız durumda eğer kontrolsüz şekilde bunu yaparsanız, karşı taraftan saldırgan olan köpek daha fazla cesaretlenecektir. Isırma olayları daha fazla olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“Yabancı köpeklere yaklaşırken kontrolü elden bırakmamak gerekiyor”

Korku anlarında vücuttan salgılanan feromonların, köpeğin yaklaşımında etkili olduğunu ifade eden Başkan Kızılinler, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

“Köpek karşısında soğukkanlı olarak beklerseniz, zaman içerisinde köpeğin size çok da fazla saldırmadığını ve belli süre sonra geriye döndüğünü göreceksiniz. Ancak yabancı köpeklere yaklaşırken kontrolü elden bırakmamak gerekiyor. Korktuğunuz zaman vücudunuzdan salgılanan feromonlar, köpeklerin size yaklaşımda etkili oluyor. Korktuğunuz zaman bunu net şekilde gösterirseniz ve korkularınızı kontrol edemezseniz, saldırganlığın daha da artmasına sebep oluyor. Soğukkanlı olmanız ve saldırganlığın olduğu yere yüzünüzü dönmeniz, köpeğin saldırganlığının net şekilde azalmasına neden oluyor. Herkesin buna çok dikkat etmesi lazım ve gerekirse okul eğitimi olarak öğrencilere bunların anlatılması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu