Sağlık Makaleleri

Kopan Ayağı Hastaneye Bir Poşetin İçinde Getirildi: 6 Ay Sonra Yeniden Yürümeye Başladı

Muş’ta tarlada çalıştığı esnada ayağını biçerdövere kaptıran Nurettin Subaşı, geçirdiği operasyonların ardından 6 ay sonra ilk adımlarını atmaya başladı.

Muş, Hasköy’de ikamet eden Nurettin Subaşı, tarlada ot biçerken fark etmediği biçerdövere sol ayağını kaptırdı. Yaşadığı kazanın ardından Subaşı, en yakın hastaneye kaldırıldı. İlk müdahale yapıldıktan sonra kopan ayağının dikilmesi için çok fazla uzmana başvuruldu, fakat bulunduğu durumdan kurtulmak için tedavi konusunda olumlu bir yanıt alamadı. Son çare olarak bağlantı kurduğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise hastayı tedavi etmek için kabul etti. Aradan 8 saat geçtikten sonra kopan ayağını bir poşet içerisine koyarak getirildiği Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılan hastaya bir takım müdahalelerde bulunuldu. Ardından hastaya ortopedi ve plastik cerrahi uzmanları tarafından müdahale edildi. 8 saat süren ameliyatta hastanın kopan ayağı doktorların çalışmasıyla başarılı bir biçimde yerine dikildi. Bir süre tedavi görmeye devam edilen hasta, taburcu edildikten 6 ay sonra tekrar hastaneye geldi. Doktorların yardımıyla ilk adımlarını atan hasta ve yakınları büyük mutluluk yaşadı yaşadı.

“Kopan ayak poşet içinde getirildi”

Yaşadığı kazanın ardından kopan ayağı bir poşete koyulup hastaneye getirildiğini ifade eden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzman Op. Dr. Kadir Berat Oyur “Hasta için birkaç merkeze danışılıp o şekilde bize getirildi. Tabi bu durumdan dolayı biraz zaman kaybedildi. Ortopedi doktorumuzla görüşüp vakayı alabileceğimize karar verdik. Operasyonda toplam iki atardamar, 5 toplardamar ve iki sinir dikildi. Hasta daha sonra ise yoğun bakıma alındı. Ameliyattan sonra kan dolaşımı bizim için çok önemli. Kan dolaşımı sağlandıktan sonra hasta da söylediklerimize riayet etti. Böylece kendisi de iyileşme sürecine katkıda bulundu. 6 ay geçmesine rağmen kopan ayak yavaş yavaş yerine oturacak düzeyde. 8’inci saatte ameliyata başladık ve buna rağmen hastamızın ayağını başarılı bir şekilde kurtardık” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu