Gündem

Konya’da Üniversite Hastanesini Dolandırmaya Kalkan 1’i Sağlık Personeli 3 Kişi Tutuklandı

Konya Necmettin Erbakan Üniversite Hastanesi ameliyathane birimi için alınan tıbbi malzemeleri  kullanıldı olarak gösterip malzemelerin satın alındığı şirkete kullanılmadan geri verilmesini ve yeniden hastaneye satılmasını sağlayan 3 kişi tutuklandı.

Konya İl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takip edilen olayda, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesine alınan tıbbi malzemeleri, hastaların tedavisinde kullanılmış gibi gösterip satın alınan şirkete geri verildiği ve hastaneye tekrar satılmasının sağlandığı tespit edildi.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen teknik ve fiziki takip neticesinde operasyon başlatma kararı alındı. Operasyonda olayla bağlantılı olduğu anlaşılan 6 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri biten zanlılar ekip araçlarıyla adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan şahıslardan hastane ameliyathane teknisyeni A.C.Ç. ile şirket yetkilileri B.Y ve H.Ö., ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı. Gözaltına alınan diğer 3 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğünce Cumhuriyet Başsavcılığımıza sunulan suç duyurusunda, üniversiteye bağlı Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde kullanılan bir kısım sarf malzemelerinin kullanılmadığı halde ilgili görevliler tarafından kullanılmış gibi gösterilerek söz konusu malzemenin, malzeme temin işi yapan şirkete verildiği ve söz konusu malzemenin tekrar hastaneye doğrudan temin yolu ile satılarak kamu zararına sebebiyet verildiğinin iddia edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya başlanmıştır. Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda Konya İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü tarafından şüpheliler hakkında fiziki ve teknik takip yapılmış, söz konusu malzemelerin alım satım işlemlerine ilişkin belgeler incelenmiştir. Yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile 6 şüpheli gözaltına alınarak ev ve iş yerlerinde arama yapılmıştır. Gözaltına alınıp Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edilen 6 şüpheliden 3’ü tutuklanmış, 1 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 2 şüpheli ise serbest bırakılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir.”

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu