Gündem

Kolon Kanserinde Erken Teşhis Hayati Önem Taşıyor

Saygı Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Sevim, kolon kanserinde erken teşhisin hayati önem taşıdığını belirterek önemli bilgiler paylaştı. Op. Dr. Sevim, en etkili yolun risk faktörlerinin detaylı anlaşılmasından geçtiğini, kolon kanserinin erken evrelerde teşhis edilmesinin, hastalığın tedavi sürecinde çok büyük bir fark oluşturabileceğini söyledi. Belirtiler arasında, bağırsak alışkanlıklarında belirgin değişiklikler, karın ağrıları, isteksizce gelişen kilo kayıpları gibi durumların yer alabileceğini kaydetti.

Dr. Eyüp Sevim, kolon kanserinin teşhisinde erken dönem tespitinin önemine değinerek, tarama testlerinin, kanser belirtilerinin ortaya çıkmasından çok daha önce, polip ve kanser hücrelerinin teşhisi konusunda önemli bir yardımcı olduğunu ifade etti. Bu sayede tedavi sürecinin daha etkin bir şekilde yürütülebileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’deki mevcut sağlık rehberlikleri doğrultusunda, 50-70 yaş arasındaki her bireyin iki yılda bir “gaitada gizli kan testi” yaptırması gerektiğini anımsatan Dr. Eyüp Sevim; bu testin, kanserleşmemiş polip şeklindeki tümörlerin erken evrede tespitine yardımcı olabileceğini ve böylece kanser gelişiminin önlenmesine katkı sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca, risk grubunda yer alan kişilere, belirli periyotlarla sigmoidoskopi veya kolonoskopi testleri yapılması tavsiyesinde bulundu. Dr. Sevim, tüm bireylerin kendi yaşam tarzlarını ve alışkanlıklarını detaylıca gözden geçirerek, düzenli aralıklarla tarama testlerine katılarak ve herhangi bir belirti hissetmeleri durumunda hemen sağlık profesyonellerine başvurarak, kolon kanserine karşı korunabileceklerini söyledi. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu