Gündem

Klimalı Ortamlarda Yaşayanların Ölüm Riski Artıyor

The Lancet Planet Health dergisinde sunulan araştırmada, Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’ne sonradan yerleşen göçmenler ile yerli halkın aşırı sıcaklara bağlı ölüm oranları ve altyapı imkanları kapsamlı bir şekilde karşılaştırılarak, en etkili sıcak hava koşullarıyla başa çıkma yöntemleri araştırıldı.

Bu doğrultuda araştırmacılar, 1980 ile 2019 yılları arasında, en az 3 gün boyunca 35 derecenin üzerinde seyreden sıcak hava dalgaları sırasında meydana gelen 32 bin ölüm vakasını didik didik inceledi. Raporlara göre soğutulmuş ortamlarda vakit geçiren bireylerin aşırı sıcak koşullara maruz kaldıklarında ölüm riskinin diğer insanlara kıyasla daha yüksek olduğu bulundu.Avustralya yerlileri, klimalı ortamlara kısıtlı erişimleri olmasına rağmen, diğer halka göre daha düşük aşırı sıcaklara bağlı ölüm oranlarına sahip olduğu açıklandı.

Uzmanlar, yerli halkın açık alanlarda uzun saatler boyunca çalışmasını, bölgenin yüksek sıcaklık koşullarına daha fazla dayanıklılık geliştirdiğine bağlıyor. Buna karşın bölgeye sonradan yerleşen nüfusun, klimalı ortamlarda gelip geçen bir koruma sağladığı fakat bunun vücutlarının aşırı sıcaklara karşı hassasiyetini azalltığı için ölüm riskinin yükseldiği belirtildi.

Yerli halk, sıcak saatlerde dışarıda çalışmamayı, kendiliğinden soğuyabilen yapılar kullanmayı, serin saatlerde sosyalleşmeyi ve doğal esintiden faydalanarak açık havada uyumayı tercih ediyor. Ancak bu davranışlar komşular tarafından benimsenemiyor.

Araştırmacılar, sıcak havalarda soğutma sistemlerinin önemli olduğunu söylüyor. Ancak kısa süreli sıcak havaya maruz kalmanın, insan vücudunu iklim koşullarına adapte etmede etkili bir yol olduğunu da belirtiyor. (Kaynak: AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu