Sağlık Makaleleri

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, ayrıca kanserle savaşabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak bu süt ürününü tüketmeye başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Bu fermente süt ürünü günde bir veya iki bardak için tavsiye edilir ve aç karnına içilmesi en iyisidir.

Kefirin Faydaları

Kefir, probiyotik içeriği yüksek fermente bir süt ürünüdür. Yararlı bakterilerin büyümesini sağlayan “canlı” aktif mayadan oluşan bir başlangıç ​​kiti içerir. Kalorisi de düşüktür ve laktoz içermez. Harika bir kalsiyum kaynağıdır. Kefir, mineraller ve enzimler gibi diğer besinler açısından da zengindir. Ancak kefirin besin değeri inek tipine ve bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

kefirin faydaları nelerdir?

Kefirde bulunan probiyotikler sindirim sistemi için faydalıdır. Bu organizmalar serum kolesterolünü düşürmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Kefirdeki probiyotikler ayrıca bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur.

Kefir, 30’dan fazla probiyotik türü içeren sağlıklı bir içecektir. Kefirdeki Lactobacillus kefiri bakteri türü, bağırsak sağlığını iyileştirir ve sindirim sisteminde zararlı bakterilerin büyümesini engeller. Ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahip olan kefiran adı verilen çözünmeyen bir polisakkarit içerir. Kefir ayrıca sinir uyarılarına yardımcı olan ve kas kasılmasını normalleştiren iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Kefir, yaralardan sonra iyileşmeyi destekleyen hyaluronik asit bakımından yüksektir. Kefir ayrıca antibakteriyel özelliklere sahip bakteriyosinler açısından da zengindir. Kefirde bulunan bakteriyosinler, hücre duvarlarına saldırarak zararlı bakterilerin büyümesini engeller.

Kefir, fermente sütten yapılan personel sağlık bir içecektir. İçecekte bulunan bakteri ve maya kültürü, mükemmel bir probiyotik kaynağıdır. Sindirim sağlığını iyileştirir ve zararlı mikroplar ve kanserojenlerle savaşır.

Kefir kanser için doğal bir çare

Kefirin lösemi kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. Test edilen tüm konsantrasyonlarda etkiliydi. Bir çalışmada kefir, lösemi hücrelerinin çoğalmasının %98’ini durdurdu. Ayrıca normal hücrelere zarar vermediği de bulundu. Bu sonuçlar kefirin kanser için doğal bir çare olduğunu göstermektedir.

kefirin faydaları nelerdir?

Kefirin asidik özellikleri onu güçlü bir antikanser içeceği yapar. Asitlik sindirime yardımcı olur ve bağışıklık tepkisini artırır. Kefirdeki bakteriler, sütteki laktozu laktik aside dönüştürerek bağışıklık hücrelerinin antikanser aktivitesini artırır ve vücudun ölü hücreleri sağlıklı olanlarla değiştirmesini sağlar.

Kefir, enfeksiyonla savaşmak için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve amino asitleri içerir. Birçok kanser türü, bağışıklık sisteminin düzensizliğinden ve sürekli iltihaplanmadan kaynaklanır. Kefir, bağırsak mikrobiyomunu iyileştirmeye ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğu için kanser için mükemmel bir doğal ilaçtır.

Kefirin kansere doğal bir çare olmasının yanı sıra birçok faydası da bulunmaktadır. Kanserden kurtulanlar için önemli olan kardiyorespiratuar zindeliği iyileştirdiği ve yorgunluğu azalttığı gösterilmiştir. Kefir aynı zamanda harika bir protein, sağlıklı bakteri ve karbonhidrat kaynağıdır. Araştırmalar ayrıca kefirin laktoz kullanımını iyileştirdiğini ve antikanserojenik etkileri olduğunu göstermiştir.

Avustralya’da yapılan araştırmalar, kefirin hücreleri ultraviyole radyasyonun zararlarından koruyabilen biyoaktif peptitler içerdiğini göstermiştir. Bu peptitlerin makrofaj üretimini arttırdığı ve fagositozu iyileştirdiği bulundu. Ayrıca kefir, cilt kanseri hücrelerinde melanomların büyümesini engeller.

Kefir kilo vermek için iyidir

Kefir, sağlıklı bakteri için mükemmel bir kaynaktır. Metabolizmanızı düzenlemeye ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kefir ayrıca kan şekeri seviyenizi düşürmeye ve insülin yanıtınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırarak ve yağ depolanmasını önleyerek kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca sindirim sisteminizin dengede kalmasına ve iştahınızı kontrol etmesine yardımcı olan probiyotikler ve prebiyotikler içerir.

kefirin faydaları nelerdir?

Kefir en iyi, yaklaşık 24 saat boyunca dışarıda bırakılan sütten yapılır. Herhangi bir sütü kullanabilirsiniz, ancak süt alerjiniz varsa inek sütü ile yapılan kefirden kaçınılmalıdır. Ayrıca, ilave şekerli kefirden kaçının. Bir yığın kefir yaptıktan sonra içebilir veya smoothie olarak kullanabilirsiniz.

Kefir, iltihapla savaşmanıza ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olan probiyotikler açısından zengindir. Ayrıca vücudunuzun kanser hücreleriyle savaşmasına yardımcı olabilecek peptitler içerir. Kefir, harika bir kalsiyum, protein ve B vitamini personel sağlık kaynağı olmasının yanı sıra, sindirim sisteminize yardımcı olan lif açısından da zengindir.

Kefir içerken, yemekten önce veya sonra içtiğinizden emin olmalısınız. Nasıl hissettiğinizi görmek için aç karnına da denemelisiniz. İçmek için doğru zamanı bulmak önemlidir çünkü bazı insanlar yemekten önce içtikten sonra iştahını kaybeder. Hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için her zaman zamanları değiştirebilirsiniz.

Kefir, kalsiyum alımınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca D vitamini seviyenizi de iyileştirebilir. Bunun nedeni, vücudunuzun enerji metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Bu, vücudunuzun vücut yağını daha verimli bir şekilde yakmasına yardımcı olur.

kefirin faydaları nelerdir?

Kefir, laktoz intoleransı için doğal bir çaredir

Kefir, sütten yapılan kültürlü bir süt içeceğidir ve her türlü sütle yapılabilir. Hafif mukuslu kıvamı ve temiz tadı, sindirim sistemindeki dost bakterileri beslemek için idealdir. Laktoz intoleransı olan kişiler, semptom yaşamadan laktoz içebilir.

Kefir, bakteri ve mayalarla fermente edilmiş sütten yapılır. Bu bakteri ve mayalar, sütteki doğal şekerlerle beslenir ve çoğalarak fermente bir içecek oluşturur. Kefir biraz karbonatlıdır çünkü mikroplar süt şekerlerini parçalarken gaz üretirler. Bazı kefir ürünleri aromalıdır, ancak geleneksel versiyonda sadece süt ve canlı kültürler bulunur.

Kefir, vücudun laktozu sindirmesine yardımcı olan en zengin probiyotik kaynaklarından biridir. Çay poşetlerini sıcak suda demleyerek kendi kefirinizi de yapabilirsiniz. Fermente sıvı, laktoz intoleransı semptomlarına yardımcı olabilecek probiyotikler içerir.

Laktoz intoleransının en yaygın semptomları arasında düşük kan şekeri seviyeleri, sindirim sisteminin zayıflaması ve sütün sindirilmesinde zorluk yer alır. Laktoz intoleransı ile ilişkili rahatsızlıklarla yaşamak istemiyorsanız, laktozsuz veya laktozu azaltılmış süt ürünlerine geçmeyi düşünün.

Kefir evde sadece birkaç basit adımda yapılabilir. Öncelikle kefir yapmak için gerekli malzemeleri toplamanız gerekir. Kefir taneleri satın alabilir veya kendi süt ve tahıllarınızı kullanarak evde yapabilirsiniz. Tahılları kullanmadan önce iyice yıkamak önemlidir. Yeterince tahıl topladıktan sonra sütlü bir cam kavanozda saklayabilirsiniz. Fermantasyon işleminden sonra kefir tüketilmeye hazırdır.

Kefir, canlı bakteri ve mayalar içerir ve harika bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Kefir sade olarak yenebilir veya yemeklerde kullanılabilir. Kefir ayrıca kalorisi düşüktür ve düşük düzeyde yağ içerir. Kefir, yoğurt gibi kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu