Sağlık Makaleleri

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir? Hastalığın Sebep Olduğu Durumlar Nelerdir?

Evinde kedi besleyenler tarafından dikkate alınmayan ve aslında çokta bilinmeyen kedi tırmığı hastalığının özellikle kedilerin tırmalama ve ısırması sonucu oluşabilen enfekte edici bir hastalık olduğu belirtiliyor.

Kedi tırmalaması sonucu insana bulaşabilen bir bakterinin sebep olduğu kedi tırmığı hastalığının organ tutulumlarına sebep olabildiğini dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Merih Oray, göğüs bölgesine yatırılıp sevme sonucu boyun, çene ve göz kapaklarında yaralanmalar meydana gelebildiğini, bunun da üveit, göz sinirinde iltihaplanma ve göz damarlarında tıkanıklık sonucu görme keskinliğinde azalmaya sebep olabileceğini ifade etti.

kedi tırmığı hastalığı nedir? hastalığın sebep olduğu durumlar nelerdir?

Doç. Dr. Merih Oray, “Her kedinin ısırığı ya da tırmalaması hastalığa yol açmaz ancak zararsız görünen tırmalama ve ısırmalar ve hatta evcil kedinin açık yarayı yalaması bile çocuklarda daha sık olmakla birlikte yetişkinlerde de nadiren bazı organ tutulumlarına yol açabilir. Bu hastalık genellikle sebebi bilinmeyen ateş, halsizlik, eklem ağrısı, lenf bezlerinde şişlik gibi şikayetler ile ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda organ tutulumları görülebilir. Gözde üveit, göz sinirinde iltihaplanma, göz damarlarında tıkanıklık olabilir ve bu tutulumlar sonucu görme kaybı gelişebilir” diye konuştu.

“Hastalar genellikle halsizlik, ateş sonrası bulanık görme şikayetiyle doktora başvurur”

Onay, sebebi henüz bilinmeyen uzun süreli ateş durumlarından kedi tırmığı hastalığının akla getirilebileceğini belirterek; “Bu hastalık, kedi tırmalaması sonucu hastaya bulaşan Bartonella henselae adlı bakteri sebebiyle oluşmaktadır. Hastalar genellikle halsizlik, ateş sonrası bulanık görme şikayetiyle doktora başvurur. Bazen yaralanan bölgede kızarıklık ve şişme de meydana gelebilir. Tırmalama izi olmasa dahi uzun süren ve sebebi belli olmayan ateş vakalarında bu hastalık akla getirilmelidir. Ani görme kayıplarında da hastanın kedi tırmalama öyküsü olup olmadığı sorgulanmalıdır. Kedi tırmığı hastalığının teşhis edilmesinde kan ve doku testi gibi bazı yöntemler kullanılmaktadır” dedi.

kedi tırmığı hastalığı nedir? hastalığın sebep olduğu durumlar nelerdir?

“Özellikle oyuncu yavru kedilerin zarar verme amaçlı olmayan tırmalama eğiliminin daha yüksek olduğunu belirtti”

Kedi tırmığı hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin kullanıldığını aktaran Doç. Dr. Oray, evinde kedi besleyenlerin tırmalanma ve ısırılma gibi durumlarda, kedi ısırıklarını ve tırmalamalarını sabun ve akan su ile iyice yıkanmasını ve sonrasında antiseptik solüsyon sürülmesini önerdi. Özellikle oyuncu yavru kedilerin zarar verme amaçlı olmayan tırmalama eğiliminin daha yüksek olduğunu belirten Oray, halsizlik, ateş sonrası ani gelişen görme kaybı gibi durumlarda ise uzman doktora başvurulmasının önemine değindi.

“Ağızdan antibiyotik tedavisi ile beraber bazen sistemik kortikosteroid tedavisi verilmektedir”

Kedi tırmığı hastalığı tanısının klinik bulgular ve kan tahlili ile ortaya koyulduğunu ifade eden Doç. Dr. Oray, “Kanda Bartonella henselae antikor testi tanıyı destekler. Yapılan çalışmalarda göz tutulumu olan hastaların yaklaşık yüzde 90’ında kedi teması öyküsü olduğu bildirilmiştir. Kedi tırmığı hastalığına bağlı gelişen göz içi iltihaplanmasında ağızdan antibiyotik tedavisi ile beraber bazen sistemik kortikosteroid tedavisi verilmektedir. Özellikle göz sinirinin iltihaplanması durumunda erken tedavi edilmez ise sinirde hasar kalır ve kalıcı görme kaybı gelişebilir” şeklinde konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu