Sağlık Makaleleri

Kaynağı Bilinmeyen Sular Risk Barındırıyor

Ülkemizde son dönemlerde kaynağı bilinmeden içilen sulardan kaynaklı zehirlenme vakaları görülüyor. Aile Hekimi Uzmanı Dr. Filiz Arabacı,  kaynağı bilinmeyen suların içilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, başka seçenek olmaması halinde, bu suların ancak kaynatılıp dinlendirildikten sonra içilebileceğini dile getirdi.

Kaynağı Belirsiz Sular

Son dönemlerde su kaynaklı zehirlenmeler artış gösteriyor.  Arabacı  “Son dönemlerde ishal, kusma, bulantı ve yüksek ateşle seyreden hastalıkların altında mikroplu suların yattığı düşünülmekte. Bu dönemde özellikle çocuklarda gördüğümüz problemlerin en büyük sebebi çocukların dezenfekte olmamış sularla çok fazla içli dışlı olmasından kaynaklanıyor. Bu ishallerde sulara karışmış olan viral ya da patojen bakterileri düşünüyoruz” dedi.

Havuz Kaynaklı Riskler

Dr. Arabacı, “Yaz döneminde çok sık gördüğümüz bu ishallerin en kolay korunma yöntemi aslında hijyendir. Burada da el yıkama alışkanlığı, suya ve sabuna dokunun dediğimiz olay kesinlikle daha çok önem kazanıyor. Çocuklar, havuz ve denize girdiğinde ailelerin kontrol etmesi çok önemli. Bu süreçte anne babalar de aileler gidilen havuzun temiz olduğundan emin olmalı ve klorlama oranını sorgulamalı” diye konuştu.

İshal Vakaları

İki üç gün süren ishallerden korkulmaması gerekir. Arabacı  “Hafif ishal semptomları evde giderilebilir. Ancak çok sık kusma, yüksek ateş gibi durumlarda mutlaka hastaneye götürülmesi gerekir. Şehir suları kontrollü olarak klorlanmakta. Bunun dışında hijyeninden emin olmadığınız açık çeşmelere dikkat etmek gerekir. Oradan akan suyun nereden geldiği, kaynağı belli değilse suyu mutlaka kaynatmak gerekiyor. Belli bir süre kaynatıp dinlendirdikten sonra sular içilebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat