Gündem

Kas ve İskelet Sistemi Ağrıları En Çok Hangi Meslek Grubunda Görülüyor?

Kas ve iskelet sistemine bağlı ağrıların en sık görüldüğü iş grubunun ofis çalışanları olduğundan söz eden Prof. Dr. Figen Ayhan, “Eklemlerinizi korumak için aşırı değil, akıllı çalışın” önerisinde bulundu.

Kas ve iskelet sistemindeki ağrılar kişilerin günlük hayatta en sık karışabileceği türden ağrılar olduğunu söyleyen uzmanlar, bu tarz ağrıların günlük yaşamı olumsuz etkilediğinden söz ediyorlar. Ayrıca uzmanlar, böyle durumlarda muhakkak bir uzman hekime başvurulması gerektiğinin altını çiziyorlar. Prof. Figen Ayhan, kas ve iskelet ağrılarının yaşa, cinsiyete ve hastanın geçmişine göre değişkenlik gösterebildiğini ifade ediyor.

“Boyun fıtığında ağrı sırta veya kola iniyor”

Masa başı işlerde çalışan bireylerde ortaya çıkan bu ağrıların, uzun süreli bilgisayar kullanımına bağlı olarak boyun ağrısı ve sırt ağrısı ile kendilerine başvurduğunu anlatan Medicana International Ankara Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı ve Ağrı Tıbbı (Algoloji) Uzmanı Prof. Dr. Figen Ayhan, boyun fıtığına bağlı olarak boyun ağrısı şikayetlerinin de arttığından söz ederek konuşmasına şöyle devam etti; “Boyun fıtığında ağrı sırta veya kola inebiliyor. Ellerde uyuşma, keçelenme, karıncalanma gibi nöropatik ağrı semptomlarına yol açabiliyor. Dikkati bir fizik muayene ve gerekli tetkiklerle altta yatan nedeni tespit edebiliyoruz. Sırt ağrısı boyun ağrısından bağımsız olarak da oluşabilir. Özellikle gençlerde skolyoz önemli bir sırt ağrısı nedeni olarak muayenede mutlaka yer almalı. Sırt bölgesine akciğer, safra kesesi, karaciğer ve mide gibi iç organlardan yansıyan ağrılar da görebiliyoruz. Çeşitli rahatsızlıklar da ağrıya neden olabiliyor.”

“Bel ağrıları iş gücü kaybına sebep oluyor”

Prof. Dr. Ayhan, omurga ağrıları arasında en sık görüleni bel ağrıları olduğunu, fiziksel kuvvet gerektiren işlerde çalışanlar ve sürekli oturur pozisyonda olan yöneticilerde bu çeşit ağrıların arttığını dile getirdi. Ayhan, bel ağrılarının iş gücü kaybına sebep olduğunu, mutlaka ileri görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerine başvurulması gerektiğini söyledi.

“Ağrılar en sık diz bölgesinde kendini gösteriyor”

Prof.  Ayhan, eklem ağrılarının en sık ortaya çıkan ağrılar olarak kas ve iskelet ağrıları arasında yer aldığını kaydetti.  Ayhan, eklem ağrılarının en sık diz bölgesinde görüldüğünü söyleyerek ; “Mekanik diz ağrısı olarak özellikle genç ve spor yapanlarda eklem içi menisküs veya ön-çapraz bağ gibi yapılardan kaynaklanırken, yaşlı ve obezlerde en sık halk arasında kireçlenme olarak da bilinen osteoartrit nedenli oluyor. Omuz ağrısı günlük pratiğimizde en sık gördüğümüz ikinci eklem ağrısı nedeni. Özellikle spor salonlarında aşırı yüklenilen eklemlerde ve diyabetik hastalarda gördüğümüz tendon yırtıkları önemli omuz ağrısı nedenlerinden” diye konuştu.

Ağrı ve stresin birbiriyle bağlantılı olabileceğini ifade eden Ayhan, ağrı ile mücadele edenlere olumlu düşünmeleri, egzersiz yaptıkları aktif bir hayat sürmeleri, zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeleri konusunda önerilerde bulundu. Yoğun iş temposuna da değinen Prof. Ayhan, “Eklemlerinizi korumak için aşırı çalışmayın, akıllı çalışın” dedi. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat