Gündem

NEÜ Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezinde Kanser Tedavisine Yönelik Proje

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Mengeş tarafından yürütülen, beyin kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların geliştirilmesine yönelik yürütülen proje, Sağlık Bakanlığı bünyesinde aşı ve ilaç gelişimlerine destek sağlayan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından uygun bulundu.

NEÜ merkez laboratuvarı Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (BİTAM) bünyesinde hayata geçirilecek, “Yeni Tür İmidazopiridin ve Analoglarının Sentezi, Glioblastomadaki Antiproliferatif Etkisi, Etki Mekanizmasının Belirlenmesi ve Aday Moleküller İçin Farmakokinetik Testlerin Yürütülmesi” isimli projenin stratejik ilaç araştırma ve geliştirme alanında sınuymu gerçekleştirdi. hayata geçecek olan bu projede , beyin kanserinin en agresif formu olan glioblastoma ile ilgili yeni ilaç adaylarının geliştirilmesi ve faz aşamalarına taşınması amaçlanıyor.

neü bilim ve teknoloji araştırma merkezinde kanser tedavisine yönelik proje

projeyle iligili açıklamalar yapan NEÜ Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Mengeş, “Proje sayesinde geliştirilecek aday bir molekülün faz aşamasına taşınması halinde, ilaç araştırmaları konusunda ülkemiz için önemli bir potansiyel meydana getireceğini öngörmekteyiz. Proje çerçevesinde ölüm oranı çok yüksek bir kanser türü olan ve ne yazık ki kesin tedavisi henüz bulunamayan glioblastomanın yeni bir ilaç tedavisi için yoğun bir çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

projede NEÜ dışında 3 üniversitenin daha yer alacağını belirten Doç. Dr. Mengeş, “Projemizin, bireyin hayatını ciddi bir şekilde tehdit eden ve tedavisi olmayan veya çok zor olan kanser türlerinde yeni ilaç adaylarının geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacağını değerlendiriyor, bu alanda ulusal, uluslararası ortaklı projelerin ve patent başvurularının oluşacağını düşünüyoruz” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu