Gündem

Kamu İşçileri Sorunu Meclise İntikal Ediyor!

Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) tarafından düzenlenen 10. Olağan Genel Kurulu toplantısında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Kamu işçileri sorununu çözmek üzere önemli bir adım attık. Onu Meclis’e intikal ettirdik.”

Asgari ücret kadar gelire sahip emekçilerden vergi almayarak önemli bir adım attıklarını ifade eden Bilgin, şöyle konuştu:

“Bununla sadece asgari ücret alan işçilerin ücretleri vergi dışında kalmadı, bütün çalışanların asgari ücret kadar olan ücretlerine de bunu uyguladık. Dolayısıyla emekçiler, asgari ücret kadar olan gelirlerinden vergi alınmayan bir dönemi yaşamaya başladı. Bu onların hakkıydı, bu hakkı onlara teslim ettik. Kamuda geçici işçiler sorunu vardı. Geçici işçiler sorununu çözmek üzere önemli bir adım attık. Onu Meclis’e intikal ettirdik. Kamu işçileriyle ilgili sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmamız başlamıştı. Deprem nedeniyle onu askıya aldık ama hiçbir hak kaybı olmayacak şekilde bunu da gerçekleştireceğiz.”

“İlk sıralarda, toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret mekanizması var”

Bakan Bilgin, sözlerine şöyle devam etti:

“Ücretlileri ve emekçileri korumak için sosyal politika tedbirleri ortaya koymak bizim bu süreçlerde birincil görevimiz. Bu tedbirler arasında da ilk sıralarda, toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret mekanizması geliyor. Depremin ardından da aynı şekilde sosyal politika uygulamalarını arka arkaya devreye soktuk. Önce kısa çalışma ödeneğini bir kalkan olarak uygulamaya başladık. Kısa çalışma ödeneğine şartları tutmayanlar için nakdi ücret desteği imkanını başlattık. Yine bölgede işsiz olan ailelerin çalışmak isteyen bireylerine asgari ücret düzeyinde bir gelir sağlayan Toplum Yararına Çalışma Programı’nı (TYP) uygulamaya koyduk. Bir ay içerisinde yaklaşık 25 bin kişi kapsayan bu uygulamayı 50 bin aileye kadar çıkartmayı planlıyoruz. Bunu program haline getirdik.”

“Taşeron işçilerin kadro sorunu devam ediyor”

Toplantıda söz alan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, geçici kamu işçilerinin kadroya alınmasına ilişkin yasal sürecin başlatılmasından memnun olduklarını belirterek, “Çalışma hayatıyla ilgili taleplerimizin tamamına yakını halloldu. KİT’lerdeki taşeronlar ile kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentisi devam ediyor.” dedi.

Toplumun neredeyse yüzde 60’ını oluşturan kesimin işçi, işsiz ve emekliler olduğuna dikkat çeken Atalay, “TÜRK-İŞ’in üye sayısı birçok partinin üye sayısında fazla ama kimse bize bir şey sormuyor. Bunun kabahati, işçiler olarak bizde. Biz sorunlarımızı çözmek için hep ağlayacak mıyız? Biz toplumun yüzde 60’ıyız ama Mecliste üç tane işçi yok. Bunun kabahatlisi de biziz. Biz, emeğimizden yana olmak durumundayız. Biz bunu yapamazsak ağlamaya devam ederiz.” dedi.

 “Bir ülkede savaş varsa orada iş ve işçi yoktur”

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın gündeminde ise işçi sınıfı sorunlarının çözülmesini sağlayacak yöntemler vardı. Bu sorunların çözülmesi için işçilerin ulusal ve uluslararası düzeyde birliğini güçlendirmesi gerektiğini söyleyen Kavlak,

“Savaşların bedelini, emeğiyle geçinenler, işçiler, işsizler, yoksullar ağır bir biçimde ödüyor. O halde, artık bir gerçeği yüksek sesle dile getirmeliyiz; bir ülkede savaş varsa orada aş yoktur, iş yoktur, işçi yoktur, sendika, hak ve özgürlükler yoktur, insanca bir yaşam yoktur. İşte bu nedenle ülkemin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi hem kendi ülkelerimizde hem de tüm dünyada barışı savunmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu