Sağlık Makaleleri

Kalp Krizi Riskini Azaltan Sirke: Alıç Sirkesi

İç Anadolu yöresinde yetişen alıç meyvesinden elde edilen sirkenin, kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa iyi gelirken kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu düşünülmeye başladı.

Özellikle Sivas’ta görülen alıç meyvesinden yapılan sirkenin bir çok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülüyor. Doğada kendi kendine yetişen alıç meyvesi, bölge halkı tarafından toplanarak bir gün boyunca suda bekletiliyor. Ardından kaya tuzu, nohut, bal ve limonla birlikte hazırlanmış olan alıç sirkesi 60 ila 90 gün arasında oda sıcaklığında ve ışık görmeyen bir ortamda bekletilen karışım sirkeye dönüşüyor.

aw737416 03

Kanseri engellediği, kalp damar rahatsızlıklarına iyi geldiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, şeker hastalığını ve tansiyonu dengelediği konusunda labaratuvar çalışmalarıyla kanıtlanan alıç meyvesinin sirkesi sene boyunca da tüketilebiliyor. Su ile karıştırılarak tüketilen alıç sirkesinin mide problemi olan bireylere tok karnına ya da uyumadan önce tüketilmesi öneriliyor.

“C vitamini deposu alıç”

Sosyolog ve Aile Danışmanı Ziya Soybayraktar, doğada kendi kendine yetişen meyvenin yararlarına değinerek, “Tabiatta şifa kaynağı olarak çok şey var ama insanlar bunun pek farkında değil. Sivas’ta alıç, kuşburnu, karamuk gibi doğada yetişen meyveler, sebzeler, küçük bitkiler şifa dağıtan kaynaklar. Alıçta bunlardan bir tanesi ve en önemlisi. Alıç bir C vitamini deposu. Özellikle Sivas’ın ekolojik, iklimsel yapısı alıca kendisine has bir aroma katıyor, alıcın özelliğini daha da artırıyor. Bilimsel çalışmalarda alıç; kalp damar hastalarında çok faydalı olduğu, kanseri önlediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, şeker hastalığını ve tansiyonu dengelediği ile ilgili bilimsel çalışmalar var” dedi.

“Dağlardan topladığımız alıçla sirke yapıyoruz”

Soybayraktar, alıç sirkesinin son yıllarda aran değerini vurgulayıp , “Bunları topluyoruz, getirip yıkıyoruz. Sivaslıların hepsi bilir ki bu mevsimde alıç ipe takılır ve tüketilir ama son yıllarda alıç sirkesinin kıymeti anlaşılınca insanlar sirkesini yapmaya başladı. Ben kalp damar hastasıyım. Bunun çok faydalı olduğunu ve kendimde faydalarını görünce her yıl dağlardan topladığımız alıçla sirke yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Aç karnına tüketilmesini öneriliyor”

Soybayraktar, alıç sirkesinin aç karnına tüketilmesi gerektiğini belirtip, “Dağdan topladığımız alıçları bir gün öncesinden suya koyuyoruz ve bir gün boyunca bekliyor. Ertesi gün suda beklettiğimiz alıcı yıkıyoruz. Daha sonrasında yapacağımız kabın yarısı kadar alıç koyuyoruz. Daha sonra bir buçuk yemek kaşığı kaya tuzu ilave ediyoruz. İçerisine mayalanması için 10-15 adet nohut koyuyoruz. Daha sonrasında isteğe bağlı şeker ya da bal koyuyoruz. Daha sonrasında yarım limonu da sirkemizin içerisine koyuyoruz, yüzecek şekle gelene kadar su ilave ettikten sonra azını hava alacak şekilde bezle kapatıyoruz. Oda sıcaklığında karanlık bir alanda beklettiğimiz alıç sirkesini tabana çökene kadar 2 günde bir karıştırıyoruz. Alıç tabana çöktükten sonra 60 ila 90 gün arasında sirkemiz kullanıma hazır oluyor.”

“Sirkeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken şey, uzmanlar bunu aç karnına tüketilmesini öneriyorlar. Çay bardağının yarısına kadar sirke koyup üzerine su ilave ederek içmeleri önerilir. Ama mide ile alakalı sorunu olan vatandaşlarımız yemeklerden sonra veya uyumadan önce içerlerse aynı şifayı bulacaklardır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat