Gündem

Kabine Toplanıyor: Memur Zammı Gündemde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği Bakanlar Kurulu Toplantısının ana gündem maddelerinden biri de memur zammı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macaristan ziyaretinin ardından Beştepe’de gerçekleşecek Kabine toplantısının diğer konuları da iç ve dış politikadaki gelişmeler ile ekonomi masada yerini alacak.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ve ailelerini yakından ilgilendiren 2024-2025 mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri masanın en önemli gündem başlığından biri olacak. Bunun yanı sıra masanın diğer konuları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güçleri ile Birleşmiş Milletler güçlerinin adadaki gerginliği, gençlere vergisiz telefon ve ekonominin 3 yıllık yol haritası da toplantının gündeminde yerini alacak.

MEMURLARIN GÖZÜ BU TOPLANTIDA

toplantının önemli gündem maddelerinden biri, memur ve memur emeklisinin maaşlarına yapılacak olan zam oranları olacak. Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde henüz bir anlaşma sağlanamadı. Toplantıda, memur zammı süreciyle ilgili son durum gözden geçirilecek ve zam pazarlığına ilişkin atılabilecek ek adımlar incelenecek. Beştepe’deki toplantının diğer önemli bir konusu da enflasyonla mücadele olacak. Hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde olması nedeniyle atılan adımların sonuçları tartışılacak. Eylül ayında açıklanması beklenen “Orta Vadeli Program” ile ilgili çalışmalar görüşülecek. Ayrıca, enflasyonu düşürmek için alınabilecek yeni tedbirler de masada yer alacak.

KKTC-BM GERGİNLİĞİ MASADA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Birleşmiş Milletler arasında yaşanan Pile Köyü’ne geçişin yol gerginliği de kabinede değerlendirilecek. Ankara, KKTC’nin Türklerin ve Rumların birlikte yaşadığı Pile Köyü’ne geçişi kolaylaştırmak için başlattığı yol çalışmasını, Birleşmiş Milletler’in engelleme girişimine sert tepki göstermişti. Toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güvenlik güçleri ile BM güçleri arasında yaşanan gerginliğin ardından son durum değerlendirmesi yapılarak, KKTC’ye verilecek destek konuşulacak. Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler masada konuşulacak bir diğer gündem maddesi. Rusya’nın Tahıl Koridoru anlaşmasından çekilmesinden sonra geçtiğimiz hafta ilk gemi Ukrayna limanından ayrıldı. Tahıl sevkiyatının devam etmesine yönelik alternatifler toplantıda konuşulacak. Ayrıca, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin seyri de konuşulacak.

DEPREM BÖLGESİ GÜNDEMDE

toplantıdaki son gündem konusu da deprem bölgesinde inşa edilecek yeni konutlar olacak. Depremzede vatandaşlara verilecek destek ve olası afetlere yönelik yeni tedbir planları da toplantıda ele alınacak. Terörle mücadele konusunda da son durum değerlendirmesi yapılacak olup, güvenlik güçlerine verilecek talimatlar da belirlenecek. (Kaynak: TRT)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu