Gündem

İspanyollar, Sağlık Turizmi Ve Türk Dizileri İle Türkiye’ye Olan İlgiyi Arttırdı

Ülkemizin dizileri ve sağlık turizminden etkilenen İspanyolların Türkiye’ye olan ilgisi geçen seneye göre yaklaşık 4 kat artış gösterdi.

İlginin artmasına sebep olan başlıca olay Kovid-19 döneminde yayımlanan Türk dizileri olurken bu durum Türk turizmine de olumlu bir biçimde yansıdı.

Türkiye’nin Madrid’deki Turizm Ofisi verileri çerçevesinde, geçen sene 75 bin olan Türkiye’ye giden İspanyol sayısı, 2022’nin Ocak-Ekim ayları arasında 255 bine doğru artış gösterirken sene sonuna dek bu sayının 300 bine dayanması öngörülüyor.

– Türkiye’nin sağlık turizmi İspanyolları etkiledi

İspanyolların, Türkiye’yi önemli bir turizm noktası olarak görmeye başlamasının bir diğer sebebi ise sağlık turizmi oldu.

Konu üzerine AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları’nın (THY) Madrid Müdürü Numan Çizmecioğlu, “Gerek Türk dizilerinin gerekse sağlık turizminin hem Türk turizmine hem de Türk Hava Yolları’na çok büyük faydası var.” ifadesinde bulundu.

Türk dizilerinin, gitgide İspanya’da daha çok sevildiğini, televizyonlarda en sık izlenen vakitlerde başı çektiğini ve oldukça fazla sevildiğini işaret eden Çizmecioğlu, “Türk dizilerine ilginin ne boyutta olduğunu biz kendi sektörümüzde de gördük. İspanyollar, Türkiye ile ilgili bizden bilgi alırken ya da bilet kestirirken ‘Şu dizilerin çekildiği yerler neresi? Oraları ziyaret edebilir miyiz?’ gibi sorularla karşılaşıyoruz. Bazı acentelerin İspanyol turistleri Türkiye’de dizilerin çekildiği yerlere turlarla götürdüklerini de duyuyoruz.” söylemlerinde bulundu.

Sağlık turizmine olan ilginin ilk olarak saç ekimiyle başladığına dikkat çeken Çizmecioğlu, “İspanyollar için ilk etapta saç ekiminde Türkiye pazarı çok popüler oldu. Bu esnada Türkiye’de sağlık hizmetinin ne kadar kaliteli olduğunu ve onlar için daha uygun fiyatlara verildiğini fark ettiler. Şu anda estetik, diş, göz operasyonları için de Türkiye’ye gidiyorlar. Bu pazar daha da gelişecektir diye düşünüyoruz.” dedi.

Çizmecioğlu, “Sağlık turizmi için gidenler aynı zamanda Türkiye’de mini tatil imkanı da buluyorlar ve bunun geri dönüşü her zaman olumlu oluyor. Hem sağlık turizmi hem de İspanya’da takdire şayan başarısı olan Türk dizilerinin de katkısıyla, İspanyollara ülkemizi daha çok tanıtmayı ve bu sayede daha çok İspanyol’u Türkiye’de ağırlamayı istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

– 2023 yazında İspanya’dan Türkiye’ye olan haftalık uçuş sayısında artış yapılacak

THY’nin 2022 yılında pandemiden önce 2019 hacmine ulaştığını hatta kimi yerlerde bu hacmi aştığını belirten Çizmecioğlu, yolcu sayılarının bir sene öncesi baz alındığında yüzde 123 artış gösterdiğini söyledi.

“2022’de bir yıl öncesine oranla yolcu, gelir, frekans artışları her anlamda bizi İspanya pazarında çok mutlu etti.” diyen Çizmecioğlu, şu anki durumda 70 olan THY’nin İspanya’dan Türkiye’ye haftalık uçuş sayısının 2023 yaz döneminin başlamasıyla birlikte, “bu zamana kadar görülmemiş bir kapasite” olarak 82’ye kadar arttırılmasının beklendiğine dikkat çekti.

İspanya’daki en önemli turizm noktaları Madrid ve Barselona’daki haftalık uçuş sayısının 21’den 25’e yükseltileceğini, Bilbao, Valensiya ve Malaga seferlerinin de çoğaltılacağını aktaran Çizmecioğlu THY’nin önümüzdeki sene Barselona’da 30. yılını, 2024 yılında ise Madrid’de 40. yılını dolduracağını dile getirdi.

Çizmecioğlu, “Pazara ve kendimize güveniyoruz. Koyduğumuz yeni kapasiteyle hem İspanya’daki yerimizi sağlamlaştıracağız hem de daha çok yolcuya daha iyi hizmet vermeye devam edeceğiz.” ifadesinde bulundu.

İspanyolların Türkiye’deki öncelik verdiği turizm noktalarının İstanbul ve Kapadokya olduğuna dikkat çeken Çizmecioğlu, “Diğer yandan Karadeniz, Antalya, Ege de tanıtılan ve ilgi görmeye başlayan destinasyon oluyor. Son zamanlarda tarihi öneminden dolayı Göbeklitepe de ilgi görüyor. Aile gruplarının Türkiye’de yat turizmi yaptıklarına da çok şahit oluyoruz. Bu bizim için yeni bir trend.” açıklamasında bulundu.

Numan Çizmecioğlu öte yandan, THY’nin yemek servisinin İspanyollar tarafından oldukça sevildiğine dikkat çekerek sözlerine şu şekilde son verdi:

“Uçakta yemek yemeğe alışkın olmadıkları için bir anda yemeği görünce ve yemeği yedikten sonra onun lezzetini alınca mest oluyorlar. Ayrıca İstanbul havaalanını görünce de hayran kalıyorlar. Evimizin beğenilmesi bizim de beğenilmemiz anlamına geliyor. Bir anlamda, uçağa binmelerinden itibaren İstanbul’da havaalanından çıkışlarına kadar olan süreç, onların Türkiye seyahatlerine en iyi şekilde başlamalarını sağlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu