Sağlık Makaleleri

İşitme Yetisini Yeniden Kazandıran Teknoloji: Koklear İmplant

Cochlear şirketinin geliştirdiği koklear implantlar, işitme duyusunu kaybeden hastaların yeniden duymasını sağlayarak yaşam kalitelerini de artırıyor.

isitme yetisini

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, yaşamın iyi koşullarda idame ettirilebilmesini sağlayan duyulardan işitme, istenmeyen nedenlerden ötürü sekteye uğradığında birey yalnızca duyma yetisini kaybetmiyor, aynı zamanda yaşamdan da kopmaya başlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından hazırlanan rapora göre; dünya genelinde 360 milyon insan işitme kaybı yaşıyor, ülkemizde ise bu sayı yaklaşık 2,2 milyon kişiyi buluyor. Kişilerin hem duymasına hem de kendi seslerini diğer insanlara duyurmalarına yardımcı olmayı misyon eden şirket Cochlear, insanların yaşamlarına kaliteli biçimde devam etmeleri adına işitme duyusunu tekrar kazandıran inovatif teknolojiler sunuyor.

Açıklamada görüşlerini bildiren Cochlear Türkiye Genel Müdürü Gül Erden, doğuştan duyma kayıplarının en fazla olduğu ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını belirterek, işitme kaybının çözümü olmayan bir rahatsızlık olmadığını ve kullanılan yöntemlerin devlet güvencesi kapsamında geri ödemeli olduğunu vurguladı. Erden; şu açıklamalarda bulundu:

“Hayattan sesleri aldığınızda geriye ne kalır? En sevdiklerimizin sesi, güzel bir şarkının tınıları, kuşların gökyüzüne bıraktığı cıvıltılar, belki bebeğinizin ilk sözcükleri… Ses, hayattır. İşte bu yüzden işitme sağlığı konusunda hayati adımlar atıyor, insanların bugün, yarın ve her zaman duyabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada geliştirdiğimiz implante edilebilir işitme çözümlerimizle ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylerde hem duyma performansını hem de yaşam kalitesini artıracak pozitif sonuçlar sunmaya yardımcı oluyoruz.

Özellikle yeni doğanlarda görülen duyma kaybı ve duyma yetisini yavaş yavaş ya da ani şekilde kaybeden kişiler için koklear implant etkin bir çözüm sunuyor. Böylece birey sosyal hayatın sürekli içerisinde yer alarak örgün eğitim ve üniversite hayatını sağlıklı ve verimli bir şekilde sürdürebilme, mesleki kariyerini devam ettirebilme ve sosyal hayatın içine dahil olabilme fırsatına sahip oluyor. Kısacası her yaştan insanın hayatını zorlaştıran işitme kaybının çözümsüz olmadığının ve kullanılan en temel yöntem olan koklear implantasyonun ülkemizde devlet güvencesiyle geri ödeme kapsamında olduğunun altını çizmek isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu