Gündem

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı, Türk Asıllı Doktor Pezeşkiyan Oldu

İran’da eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta geçirdiği helikopter kazasının ardından yaşamını yitirmesi üzerine yapılan 14’üncü dönem Cumhurbaşkanı seçimini reformcu Türk asıllı aday doktor Mesud Pezeşkiyan kazandı. 

İran’da reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, 14’üncü dönem Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda ülkenin 9’uncu Cumhurbaşkanı seçildi.

Pezeşkiyan, bir hafta önce sandıktan birinci sırada çıktı. Dün yapılan seçimde oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Türk asıllı aday doktor Mesud Pezeşkiyan seçildi.

Mesud Pezeşkiyan kimdir?

Reformist siyasetçi Mesud Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954’te Mahabad kentinde, İranlı Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Türk kimliğiyle iftihar ettiğini her fırsatta dile getirdi. Soyadı, Farsçada “Doktorlar” anlamına gelen Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1980-1988 yıllarında yapılan İran-Irak savaşında hem muharip hem de doktor olarak görev yaptı.

Pratisyenlik kursunu 1985 yılında tamamlayan Pezeşkiyan, savaştan sonra Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinde genel cerrahi ihtisasını yaparak eğitimine devam etti.

Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinden 1993 yılında kalp cerrahisi uzmanlığını alan Pezeşkiyan, 1994-1999 yıllarında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. (AA-DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat