Gündem

İngiltere’deki Doktorlar Acil Toplantı Çağrısında Bulundu

İngiltere’de doktorlar, Başbakan Rishi Sunak’a parlamentonun Noel tatilini sonlandırarak, Ulusal Sağlık Sistemindeki (NHS) kriz konusunda “acil toplantı” çağrısında bulundu.

İngiltere Doktorlar Birliği (DAUK), Başbakan Sunak’a yazmış oldukları açık mektupta, 9 Ocak tarihine kadar izinli olan milletvekillerinin parlamentoya geri dönmesi ve sağlık sisteminde yaşanan krizi masaya yatırmalarını istedi.

Tecrübeli NHS personelinin, sağlık sisteminde bugüne dek görülmemiş derecede bir kriz olduğunu bildirdikleri kaydedilen mektupta, doktorlarının acil servislerdeki kaotik durum ve standartların altındaki hasta şartlarına dair paylaşımlarının “üzüntü verici” olduğu aktarıldı.

Doktorların Başbakan’a yazmış oldukları açık mektubunda şu sözlere yer verildi:

“Acil servislerdeki bakımın gecikmesi nedeniyle her hafta yaklaşık 500 insan ölüyor ve NHS personeli kritik eksiklikleri kapatmak için durmaksızın çalışırken, Parlamento 9 Ocak’a kadar sürecek tatiline devam ediyor ki bu durum krizi çözmek için gereken temel çalışmaları daha da geciktiriyor. NHS personeli ve destekçileri, hükümeti, NHS’le ilgili acil durumu ele almak üzere milletvekillerini derhal parlamentoya geri çağırması çağrısında bulunuyor. Tüm taraflar, hayat kurtarmak için alınabilecek acil önlemlere odaklanmak için seçime dayalı bir stratejiyi bir kenara bırakmalı.”

– İngiltere’de acil servislerdeki gecikmelerin sonucunda haftada 300 ila 500 ölümün görüldüğü iddia edildi

İngiltere’de bulunan üst düzey bir sağlık yetkilisi, hafta başında yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, acil bakım hizmetlerindeki bekleme sürelerinin haftada 300 ila 500 ölüme sebep olduğunu iddia etmişti.

Ülkede acil tıp doktorları birliği olan Royal College of Emergency Medicine Başkanı Dr. Adrian Boyle, Times Radio’ya yapmış olduğu açıklama kapsamında, geçtiğimiz ay acil servislerde “şimdiye kadarki en uzun bekleme süresinin” kaydedildiğini belirtmişti.

Öte yandan hastanelerde geçtiğimiz ay şimdiye dek en yüksek doluluk oranına ulaşıldığının altını çizen Boyle, “Şu anda uzun beklemeler açısından gördüğümüz şey, artan ölüm oranıyla ilişkilendiriliyor ve her hafta acil servislerdeki gecikmeler ve sorunların bir sonucu olarak 300 ila 500 kişinin öldüğünü düşünüyoruz.” demişti.

– Bakan Barclay, söz konusu krizi Kovid-19 ve grip salgınına bağladı

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay ise uzun saatleri bulan ambulans bekleme sürelerinin “kabul edilemez” olduğunu açıklayarak, sağlık sistemi üzerindeki bu krizin sorumlusunun Kovid-19 ve grip salgını olduğunu işaret etti.

İngiltere Sağlık Bakanlığında görev yapan bir sözcü ise Kovid-19 pandemisinin etkisinden sonra NHS’nin karşı karşıya olduğu baskıların farkında olduklarını kaydetmişti.

Sözcü, “Sağlık hizmetinde 14,1 milyar sterline kadar ek fonla desteklenen insanların önümüzdeki iki yıl boyunca ihtiyaç duydukları sağlık ve sosyal bakımı almalarını sağlamak için yorulmadan çalışıyoruz.” sözlerinde bulunmuştu.

Gölge Sağlık Bakanı Dr. Rosena Allin-Khan da konu hakkında Sky News’e yapmış olduğu açıklama kapsamında, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) mevcut haliyle çalışmadığına dikkat çekerek, sistemde köklü bir değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu