Gündem

İngiltere’de On Binlerce Hemşire İkinci Kez Greve Gitti

Çalışma saatlerinde ve maaşlarında iyileştirme talep eden İngiltere’de görevli hemşireler 15 Aralık’ta grev gerçekleştirmişti. Enflasyon artışına oranla adil maaş zammının hükümet tarafından kabul edilmemesi üzerine hemşireler ikinci kez grev yapma kararı alarak bir günlüğüne iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler.

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda bünyesinde hizmet veren binlerce hemşire ikinci kez bir gün sürecek grev gerçekleştirdi.

Ülkedeki enflasyon artışına oranla maaşlarının adil oranda artmasını isteyen hemşireler, hükümetle uzlaşma sağlanamaması üzerine ikinci kez bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Ülke çapında 300 bini aşkın üyesi bulunan ve hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, maaşlara yüzde 19’luk zam talebinde bulundu, hükümet ise söz edilen oranda artışın yapılamayacağını belirtti.

Sendika, hükümetin zam konusuna karşı tutumunu değiştirmediği sürece hemşirelerin önümüzdeki ay yeniden greve gideceğini iletti.

Hemşirelerin grev yapması üzerine pek çok hastane randevusu ve ameliyat iptal edildi. Kemoterapi, acil servis ve diyaliz ünitelerinde hizmet veren hemşireler ise görevlerini sürdürüyor.

Hemşireler grev yapmaya devam ederken İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, Unite, Unison ve GMB sendikalarının yetkilileriyle görüşme gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanı Barclay, sendika liderlerinden, iş bırakma eylemi sürerken felç ya da ciddi göğüs rahatsızlığı olan cakalar gibi “Kategori 2” olarak sınıflandırılan hastalara hizmet vermeye devam edileceğine dair teminat alması bekleniyor.

Aynı zamanda Bakan Barclay’ın görüşmede maaş zammı hakkında görüşmeyeceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu