Gündem

İngiltere’de Hemşirelerin Ardından Ambulans Çalışanları Da Greve Gitti

İngiltere’de hemşirelerin iş bırakma eylemine ambulans çalışanları da katıldı. Sağlık Bakanı Barclay konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Geçen hafta İngiltere ve Galler’de hemşireler maaşlarına zam talep ettiklerinden ötürü greve gitmişti. Bu hafta ise benzer biçimde binlerce ambulans çalışanı maaşlarına zam yapılması adına seslerini duyurmak için greve gitti.

Enflasyonun arttığı İngiltere’de ambulans çalışanlarına yapılan yüzde 4 oranındaki maaş zammı, sendikaların tepkiyle karşılamasıyla birlikte sağlık çalışanları iş bırakma eyleminde bulundu.

İş bırakma eylemi sebebiyle binlerce sağlık çalışanı hastanelerin önünde bir araya gelerek, zorlu hayat koşullarına adapte olabilmek adına hükümete “makul maaş artışı” çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Barclay sendikalara tepki gösterdi

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, grev hakkında BBC’ye yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, ambulans çalışanları ve sağlık personellerinin iş bırakma eyleminin, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin baskı altında kaldığı bir durumda ortaya çıktığını bildirdi.

Öte yandan Barclay, iş bırakma eylemi esnasında personelin acil durum çağrılarına nasıl yanıt vereceği konusunda sendikaların hükümetle ulusal birlikteliği reddettiğini açıkladı.

Bakan Barclay, grev kararı konusunda daha önce yapmış olduğu bir değerlendirmede de “Ambulans çalışanları sendikaları, hastalara zarar vermek için bilinçli bir seçim yaptı.” şeklinde suçlamada bulunmuştu.

Sendikalar, ambulans ve sağlık personellerini temsil ederek çalışanların en acil durumlarda görevlerine geri döneceğini kaydetti. Bunun yanı sıra, ambulans çalışanlarının iş bırakma eylemi neticesinde, İngiliz ordusunda görevli yaklaşık 750 askeri personel, ambulans şoförlüğü yapma amacıyla direksiyon başına geçti. İş bırakma eylemi sebebiyle, sadece kalp krizi gibi en acil hayati tehlike arz eden vakalara öncelik verilecek. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu