Gündem

İngiltere’de Hemşirelerden İkinci Grev Geldi: On Binlerce Hemşire İş Bırakma Eylemi Yaptı

15 Aralık’ta çalışma saatlerinden ve maaşlarından şikayetçi olan İngiltere’de görevli hemşireler grev gerçekleştirmişti. Enflasyona oranla adaletli maaş artışının kabul görmemesi üzerine hemşireler ikinci kez grev yapma kararı alarak bir günlüğüne iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler.

İngiltere başta olmak üzere Galler ve Kuzey İrlanda bünyesinde görev yapan çok sayıda hemşire yeniden bir günlük greve gitti.

Ülkedeki enflasyona oranla maaşlarının adaletli bir miktarda artmasını talep eden hemşireler uzlaşma sağlanamaması üzerine yeniden bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Ülke genelinde 300 binin üzerinde üyeye sahip olan ve hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, maaşlarına yüzde 19’luk zam talep etti, hükümet ise bahsi geçen oranda bir artışın karşılanamayacağından söz etti.

Sendika, hükümet zam oranına karşı tavrını değiştirmediği taktirde hemşirelerin önümüzdeki ay tekrar greve gideceğini iletti.

Hemşirelerin greve gitmesiyle birlikte hastane randevuları ve ameliyatlar iptal edildi. Kemoterapi, acil servis ve diyaliz ünitelerinde hizmet veren hemşireler ise görevlerine devam ediyor.

Grev devam ederken İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, Unite, Unison ve GMB sendikalarının lideriyle görüşme gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanı Barclay, sendika yetkililerden, iş bırakma eylemi esnasında felç ya da önemli derecedeki göğüs rahatsızlığı olan hastalar gibi “Kategori 2” olarak gruplandırılan hastalara hizmet sunmaya devam edileceğine dair teminat alması bekleniyor.

Aynı zamanda Bakan Barclay’ın görüşmede maaş zammı konusunu görüşmeyeceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu