Sağlık MakaleleriGündem

İngiltere Sağlık Sistemi Tehdit Altında

İngiltere’de vakaların uzun süre ambulans beklemeleri ve acil servislerde müdahaleye ihtiyaç duyup bir türlü sıra bulamamaları eşliğinde hastanelerdeki yatak sayısındaki doluluk miktarının rekor seviyeleri görmesi sağlık sisteminde geçmişten bu yana en zorlu dönemleri yaşatıyor.

İngiltere’de tedavi olmak için bekleyen vaka sayısının 7 milyonu aşmasıyla, kış mevsimin etkisiyle birlikte Kovid-19 virüsüne yakalanan ve gribal enfeksiyona sahip hasta sayısında yaşanan artışla, uzun süredir savaş veren sağlık sistemi çökme noktasına geldi.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’den (NHS) elde edilen verilerine göre, Kasım 2022’de 37 bin 837 hastanın, acil servisteki bekleyiş süresi 12 saati buldu. Kasım 2021’de hasta sayısı 10 bin 646 olarak kayıtlara geçmişti.

Hastaların acil durumlarda ulaşmaya çalıştığı ambulanslardan hizmet almak için beklediği süre ise 15-20 saate ulaştı.

Sağlık verilerine incelendiğinde, bugün dahi hastanelerde bulunan 8 yataktan 1’inde Kovid-19 ve grip hastalarının tedavisi sürüyor.

Hükümet, yataklı tedaviye ihtiyacı olmayan vakaları taburcu ederek yatak doluluğuk oranını azaltmaya çalışıyor.

Hastanelerde geciken tedavilerden kaynaklı haftada 300 ila 500 kişinin ölümüne yol açıldığı iddia ediliyor

İngiltere’de üst düzey sağlık yöneticilerinden birinin yaptığı açıklamada, öne sürdüğü acil bakım hizmetlerindeki bekleme sürelerinin haftada 300 ila 500 ölüme neden olduğu iddiası, ülkenin gündemine yer buldu.

İngiltere acil tıp doktorları birliği Royal College of Emergency Medicine’ın başkanı Dr. Adrian Boyle, geride bıraktığımız ay acil servislerde “bugüne kadarki en uzun bekleme süresinin” verilere geçtiğini aktardı.

Geçtiğimiz ay hastanelerdeki yatak doluluk oranında bu zamana kadarki en yüksek orana ulaşıldığını vurgulayan Boyle, “Şu anda uzun beklemeler açısından gördüğümüz şey, artan ölüm oranıyla ilişkilendiriliyor ve her hafta acil servislerdeki gecikmeler ve sorunların bir sonucu olarak 300 ila 500 kişinin öldüğünü düşünüyoruz.” dedi.

Eczacılar “ilaçlarda kıtlık uyarısı” yaptı

İngiltere eczaneler birliği, grip ve benzeri solunum yolu hastalıklarında yaşanan artışın kış döneminde “öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarında kıtlık” uyarısı yaptı.

İngiltere Bağımsız Çoklu Eczaneler Birliği (AIMp) Başkanı Dr. Leyla Hannbeck, eczacıların en temel ve yaygın kullanılan soğuk algınlığı ve grip ilaçlarını temin edebilmek için savaş verildiğini belirtti.

Hannbeck, reçete gerekmeksizin satın alınabilen ilaçlar arasında bulunan boğaz pastilleri, öksürük ilaçları ve bazı ağrı kesicileri tedarik etmekte sorunu yaşadıklarını; geçmişte ise böylesine zor durumda kalınacak bir ilaç kıtlığı yaşamadıklarını söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu