Gündem

İngiltere Kovid-19’un Yeni Varyantının Hızla Yayıldığını Duyurdu

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), Ülkedeki her 7 yeni vakanın 1’ini oluşturan yeni Eris varyantı hakkında açıklamalarda bulundu.

Eris kovid-19 vakaların neredeyse yarısını oluşturan Arcturus’tan sonra İngiltere’de en yaygın ikinci varyant olarak tespit edilirken yaygınlığı ise yüzde 39,4 olarak kaydedildi.Uzmanlar, dünya genelinde Kovid-19 vakalarının artmaya devam etmesi hasebiyle durumu yakından gözlemlediklerini ifade etti.

İngiltere’deki Kovid-19 enfeksiyonları ve aşılama oranları hakkında tahminlerde bulunan Zoe Kovid-19 Sempton Çalışması’na ilişkin rapora göre, 4 Temmuz’da yaklaşık vaka sayısı 606 bin 656 iken, bu rakam 27 Temmuz’da 785 bin 980’e çıkarak 200 bin artış gösterdi.

Artışın Önemli Sebepleri Kapalı Alanlarda Yapılan Yakın Temaslar ve Zayıflayan Bağışıklık Seviyeleri

Yetkililer, Kovid-19 vakalarındaki artışın, 21 Temmuz’da Barbie ve Oppenheimer filmlerinin gösterime girmesi sebebiyle milyonlarca insanın bir araya geldiğini ve vakaların artışında payı olabileceğini ifade ediyorlar.

Kapalı ve havalandırma bakımından yetersiz mekanlarda insanların yakın mesafede durması, bulaşma oranlarını artırabilir. Bağışıklık seviyelerinin düşmesi ve Kovid-19 aşılarının etkisinin belirli bir süre sonra azalması da vakalardaki artışın nedenleri olarak sayılabilir. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu