Sağlık Makaleleri

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamurun sağlığa faydaları çok ve çeşitlidir. Sadece cilt bakımı için değil, aynı zamanda doğal bir antiviral, soğuk algınlığı ve farenjit önleyici ilaçtır. Ayrıca uykusuzluk, astım ve mide-bağırsak spazmları da dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarını ve hatta kulak enfeksiyonlarını hafifletme özelliği ile de bilinir. Peki, ıhlamurun faydaları nelerdir?

ihlamurun faydaları nelerdir

Ihlamurun Faydaları:

Ihlamur, tıbbi özellikleri nedeniyle kullanılan bir bitkidir. Yaprağı ve çiçeği soğuk algınlığı, öksürük ve viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Ihlamurun aktif bileşenleri flavonoidler, tanenler ve müsilajdır. Tüm bu maddelerin faydalı antibakteriyel, antienflamatuar ve idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu kabul edilir. Kapsül formunda yaygın olarak bulunur ve oldukça ucuzdur. Ihlamur ağacı ılıman bölgelerde yetişir.

Bu bir anti-viral

Ihlamurun antiviral bir ilaç olarak potansiyeli, enterovirüsler ve vapendavir çalışmasıyla kanıtlanmıştır. Her iki antiviral ilaç da enterovirüs 71’in replikasyonunu inhibe eder. Başka bir çalışma, yeni proteaz inhibitörü SG85’in poliovirüs replikasyonunu inhibe ettiğini göstermiştir. Hollanda’daki araştırmacılar, yeni bir antiviral ilaç olan H1PVAT’ın çocuk felci virüsünün VP1’ini hedef aldığını da keşfetmişlerdir.

Sakinleştirir

Ihlamur özünün rahatlamak için pek çok faydası vardır. Bu bitki çayı, damar genişletici, kan damarlarını rahatlatan bileşenler içerir. Hipertansiyon ve aritmi üzerindeki etkileri iyi belgelenmiştir ve stres ve kaygıyı azaltabilir. Ihlamur mide bulantısını azaltmada da etkilidir. Uykusuzluk çekenler, geceleri personel sağlık uyumalarına yardımcı olmak için bir ıhlamur infüzyonu düşünmelidir.

ihlamurun faydaları nelerdir

Kan basıncını düşürür

Antioksidanlarla yüklü olmasının yanı sıra, Ihlamurun kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi ve solunum sistemi üzerinde başka faydalı etkileri de vardır. Ayrıca, sinirlilik ve kaygı semptomlarını hafifletir ve hatta kan basıncını düşürebilir. Ayrıca ıhlamur, kardiyovasküler sistemi gevşetmeye yardımcı olan ve stresi azaltan farnesol adı verilen esansiyel bir yağ içerir. Ayrıca bulantı ve kusmayı gidermede de etkilidir.

Sindirimi yatıştırır

Ihlamur kullanmanın sindirim sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisinden bağışıklığı güçlendirmeye kadar pek çok faydası vardır. Ihlamur çay şeklinde veya doğrudan alınabilir ve vücudu sakinleştirmeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Mideyi sakinleştirmek için 25 damla ıhlamur kullanılabildiğinden bebeklerde sindirimi de yatıştırır. Rahatsızlığı gidermek için doğrudan alınabilir veya su ile karıştırılabilir. Ihlamur ayrıca mide ekşimesi ve hazımsızlık için doğal bir çare olarak kullanılmıştır.

ihlamurun faydaları nelerdir

Uykuyu teşvik eder

Ihlamur bitkisi, yaygın olarak yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri ile bilinir. Ihlamur, ıhlamur ağacı ve tilo gibi başka isimlerle de bilinir. Çaylar ve kapsüller dahil olmak üzere Ihlamur’dan yapılan çeşitli ürünler vardır. Bitkinin yaprak ve çiçekleri çay olarak kullanılır ve kapsül şeklinde de bulunur. Ihlamur genellikle yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri olan diğer bitkilerle birleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu