İBB Kariyer Nasıl Kullanılır? 2023

İBB Kariyer Nasıl Kullanılır? 2023

İBB Kariyer, son yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe girmek isteyen kişiler için vazgeçilmez bir platform haline gelmiştir. Bütün Türkiye’nin kullanıma açık olan bu kariyer platformu sayesinde çiçek dikim işçiliğinden diş hekimliğine kadar birçok pozisyonda iş bulunabilir.

Ayrıca her meslekten adaylar özgeçmişlerini CV havuzuna ekleyerek gelecekte ortaya çıkabilecek olası kariyer fırsatlarından haberdar olabilir.

İşe alım sürecini daha şeffaf ve etkili hale getirmek üzere geliştirilen İBB Kariyer platformu her ay yüz binlerce vatandaş tarafından Google’da aranır ve ilgiyle ziyaret edilir. Peki İBB Kariyer giriş işlemi nasıl yapılır, aktif olarak iş arayan kişiler bu platformu en verimli şekilde nasıl kullanır?

i̇bb kariyer nasıl kullanılır? 2023

İçindekiler

İBB Kariyer Nedir?

İBB Kariyer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve iştiraki kuruluşların işe alım ilanlarının yer aldığı bir kariyer platformudur. Ayrıca bu kurum ve kuruluşlarda çalışmak isteyen adaylar platform üzerinden özgeçmişlerini yetkili insan kaynakları uzmanlarıyla paylaşabilirler.

Bünyesinde yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığı İBB ve iştirakleri, Türkiye’nin en gözde şehri olan İstanbul’da insanların hayatını kolaylaştırmak üzere hizmet verir. Bu doğrultuda İBB’de görev almak isteyen kişiler, İBB Kariyer platformu üzerinden açık pozisyonları görüntüleyebilir ve bu pozisyonlara başvuru yapabilir.

Diğer yandan kişilerin platform üzerinden başvuru aşamalarını ve sonuçlarını takip etmeleri de mümkündür.

İBB Kariyer Giriş

İBB Kariyer’i kullanabilmek için platforma giriş yapmak ve bunun için de öncelikle platforma üye olmak gerekir. Aşağıdaki adımlar takip edilerek İBB Kariyer platformuna üye olunabilir ve giriş yapılabilir.

 1. İBB Kariyer sayfası açılır.
 2. Sağ üst kısımda bulunan Üye Ol butonuna tıklanır.
 3. Açılan form kişisel bilgilerle doldurulduktan sonra formun en altındaki Aydınlatma Metni okunur ve metnin yanındaki kutu işaretlenir.
 4. Üye Ol butonuna tıklanır ve e-posta doğrulaması gerçekleştirildikten sonra tekrar İBB Kariyer sitesi açılır.
 5. Bu kez sağ üst kısımda yer alan Giriş Yap butonuna tıklanır.
 6. Sağ kısımda beliren giriş formuna kimlik numarası ve şifre yazıldıktan sonra tekrar Giriş Yap butonuna tıklanır.

Bu işlemler tamamlanarak İBB Kariyer girişi gerçekleştirilebilir ve platform üzerinden iş başvurusu aşamasına geçilebilir.

İBB Kariyer Nasıl Kullanılır?

Platformun iki temel özelliği vardır. Birincisi, başvuru sahipleri iş ilanlarını görüntüleyebilirler ve kendi kariyerleriyle örtüşen ilanlara başvuru yapabilirler. İkincisi, başvuru sahipleri kendi özgeçmişlerini platformun CV havuzuna ekleyerek gelecek dönemlerdeki kariyer fırsatlarından haberdar olabilirler.

Ancak birinci yöntemin daha hızlı ve etkili yanıt vereceğini hatırlatmak gerekir. Çünkü halihazırda platform üzerinde yer alan iş ilanları, İBB’nin ve iştiraki kuruluşların bu alanlarda çalışan ihtiyacı olduğunu gösterir.

Öte yandan genel başvuru durumunda kişiler uzun süre platformdan dönüş alamayabilir çünkü kişilerin kariyeriyle örtüşen pozisyonlar İBB’de ya da İBB bünyesindeki şirketlerde uzun süre boyunca açılmayabilir.

i̇bb kariyer nasıl kullanılır? 2023

İBB Kariyer İş İlanları

İBB Kariyer iş ilanları sayfasında anlık olarak yüzlerce pozisyonun açık olduğu ve başvuru kabul ettiği görülebilir. Ayrıca sol kısımdan bütün pozisyonlar anahtar kelimeler, bölge, tarih, pozisyon seviyesi, çalışma şekli, eğitim seviyesi ve iş tecrübesi kriterleri doğrultusunda filtrelenebilir.

Bu bölüm kullanılarak iş başvurusu şöyle gerçekleştirilir:

 1. İBB Kariyer üye girişi yapılır.
 2. İBB Kariyer iş ilanları sayfası açılır.
 3. Kişi, sol kısımdaki anahtar kelime bölümüne mesleğini yazar.
 4. Eğer bir sonuç çıkmıyorsa bu, İBB’nin anlık olarak o pozisyonda alım yapmadığı anlamına gelir.
 5. Eğer bir sonuç çıkıyorsa ilgili ilanın yanında yer alan Görüntüle seçeneğine tıklanır.
 6. Nitelikler kısmındaki ve ilan detayları sayfasında belirtilen diğer şartlar adayın şartlarıyla örtüşüyorsa sağ üst kısımdaki Başvur butonuna tıklanır.
 7. Ardından platform üzerindeki ilgili talimatlar takip edilerek başvuru tamamlanır.

Sonraki süreçte ilk elemeyi geçen ve kısa listeye alınan adaylar telefonlara aranarak ya da platform üzerinden mülakata davet edilir.

İBB Kariyer Genel Başvuru

Genel iş başvurusu durumunda İBB’den hızlı bir dönüş beklemek yanlıştır. Çünkü bu bölüm, kişilerin özgeçmişlerini bırakabilecekleri bir havuzdur ve kısa süre içinde İBB bünyesinde özgeçmiş bırakan herkesin yetenekleriyle örtüşen bir pozisyona ihtiyaç duyulmayabilir.

Dolayısıyla bu bölümün bilinçli kullanılması gerekir. Aksi halde kişiler hayal kırıklığıyla karşı karşıya kalabilir.

Platforma özgeçmiş bırakmak isteyen kişiler haberimizin ilk bölümünde aktarılan giriş işlemlerini tamamladıktan sonra Genel Başvuru sayfasındaki Başvur butonunu kullanarak özgeçmişlerini İBB Kariyer portalına ekleyebilirler. Sisteme eklenen özgeçmişler, yalnızca yetkili personel tarafından görüntülenebilir.

İBB Kariyer Platformu Hakkında Diğer Bilgiler

Üye olmanın tamamen ücretsiz olduğu platform tasarım esnekliği sayesinde mobil cihazlar üzerinden de kullanılabilir. Henüz bir mobil uygulamaya sahip olmasa da akıllı telefonlardan siteye erişmek ve özgeçmiş oluşturmak mümkündür.

Ayrıca bu platformda yalnızca İBB ve iştiraklerinin iş ilanlarına yer verildiği unutulmamalıdır. İstanbul genelinde özel işverenler tarafından yayınlanan işe alım ilanlarına erişmek isteyen kişiler, yine İBB’nin bir hizmeti olan Bölgesel İstihdam Ofisi’ni kullanabilirler.

Bu ofis, işsizlikle mücadele amacıyla İBB tarafından hayata geçirilmiştir ve işverenler ile iş arayan kişilerin buluşmasını sağlar. Ayrıca Bölgesel İstihdam Ofisi tarafından iş arayan kişilere ücretsiz danışmanlık hizmetleri verilerek adayların yeteneklerine ve kapasitelerine uygun işleri bulmaları kolaylaştırılır.

İBB Kariyer Nasıl Kullanılır? 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir