Mevzuat

İBB Burs Başvurusu 2023

İBB burs başvurusunun 2023 yılında nasıl yapıldığı İstanbul’da üniversite okuyan yüz binlerce öğrenci tarafından merak edilir. Bazı kişiler ise İBB tarafından üniversite öğrencilerine verilen bir bursun olup olmadığını araştırır.

Sonuç olarak yüksek eğitim almak oldukça maliyetlidir ve üniversite öğrencileri ile öğrenci aileleri ek yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu durumda kapısı çalınan ilk kurumlardan birisi her zaman belediyeler olur. Türkiye’nin en büyük ve en tanınmış şehrinin belediyesi olduğu için İBB, bursa ihtiyaç duyan öğrenciler tarafından en fazla müracaat edilen kurumlar arasında yer alır.

Bu haberimizde İBB tarafından üniversite öğrencilerine burs verilip verilmediğini ve konuyla ilgili merak ettiğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz.

i̇bb burs başvurusu 2023

İBB Burs Veriyor mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencilerine burs verir. “Genç Üniversiteli” portalı üzerinden yapılan başvurular yetkililer tarafından değerlendirilir ve burs almaya hak kazanan öğrencilere yıllık üç taksit halinde toplam (yıllık) 4 bin 500 TL ödeme yapılır.

Fakat belediyenin burs imkanları sınırlı olduğu için başvuru yapan bütün öğrencilerin bu yardımdan yararlanması söz konusu değildir. Bu nedenle başvuru sahipleri arasında bir ihtiyaç sıralaması yapılır ve sadece en çok ihtiyaç duyan öğrencilere burs temin edilir.

Değerlendirme yöntemi ve kriterleri, İBB Genç Üniversiteli sayfasında herkese açık bir şekilde paylaşılır. Ayrıca öğrenciler başvuru belgelerini sisteme eksiksiz yüklemeleri ve eksik evrak durumunda başvurunun geçerli olmayacağı yönünde uyarılır.

İBB Burs Başvuru Koşulları

Genç Üniversiteli portalında yayınlanan verilere göre aşağıdaki kriterleri taşıyan öğrenciler İBB’ye burs başvurusunda bulunabilir.

 1. T.C. vatandaşı olmak
 2. Öğrencinin kendisinin, ailesinin ya da anne ve baba vefat etmişse bir yakınının İstanbul’da ikamet etmesi
 3. Devlet üniversitelerinde ya d özel üniversitelerde tam burslu lisans ya da ön lisans öğrencisi olmak
 4. Eğitimine normal süreç içinde (dönem atlamadan) devam ediyor olmak
 5. Varsa yılsonu başarı notunun 100 üzerinden 53 ya da 4,00 üzerinden en az 2,00 olması
 6. Maddi desteğe ihtiyaç duymak

Özellikle son kriter başvuru yapmayı düşünen öğrencilerin kafasını karıştırabilir. Bu kriter her ne kadar soyut bir kriter gibi gözükse de ilgili yardımların doğru kişilere ulaşması için kişinin maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu kanıtlaması beklenir.

Ayrıca gerekli durumlara belediye personeli burs kararını kesinleştirmeden önce başvuru sahipleri için sosyal inceleme gerçekleştirebilir.

Kimler İBB Burs Başvurusu Yapamaz?

Aşağıda belirtilen kategorilere dahil olan kişilere İBB Genç Üniversiteli bursu verilmez.

 • Açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrenciler
 • Yurt dışında okuyan öğrenciler
 • Değişim programıyla yurt dışına gitmiş öğrenciler
 • 25 yaşından büyük öğrenciler
 • Eğitim hayatında yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin cezasına çarptırılmış öğrenciler
 • Geçmişte yüz kızartıcı bir suç nedeniyle hüküm giymiş öğrenciler
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri

i̇bb burs başvurusu 2023

İBB Burs Başvuru Belgeleri

Burs başvuruları online olarak gerçekleştirilmekle birlikte öğrencilerin aşağıda yer alan belgeleri temin etmeleri gerekir.

 1. Kimlik kartı & nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. Sabıka kaydı & disiplin cezası almadığını gösteren belge
 3. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 4. Öğrenci belgesi ve transkript
 5. Varsa bursluluk durumunu gösteren belge
 6. Maaş bordrosu gibi ailenin maddi durumunu gösteren belgeler
 7. Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
 8. Öğrenciliği aktif olarak devam eden kardeşleri varsa bu durumu kanıtlayan belgeler
 9. Öğrencinin banka hesap detaylarını içeren belge
 10. Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi

Değerlendirme komisyonu, eksik belgelerle yapılan başvuruları dikkate almaz. Bu nedenle başvuru sahibinin bütün bilgi ve belgeleri doğru bir şekilde sisteme yüklemesi ve gerekli durumlarda ilgili makamlar teslim etmesi gerekir.

Ayrıca bütün süreç KVKK Kanun’una uygun işlediği için İBB burs başvurusu sahibinin kişisel bilgilerini paylaşmasında herhangi bir mahsur yoktur.

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru sürecini hem başvuruyu yapan taraf adına hem de belediye adına kolaylaştırmak için Genç Üniversiteli isimli bir portal kurulmuştur. İBB’ye ait olan bu portalın tek amacı, üniversite öğrencilerinin burs başvurularını toplamaktır.

Söz konusu portala yalnızca İstanbul Senin isimli uygulama üzerinden giriş yapılabildiği için İBB burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle telefonlarına bu uygulamayı indirmeleri gerekir.

İstanbul Senin Uygulaması Nedir?

İstanbul Senin uygulaması, İstanbul’da yaşayan vatandaşların büyükşehir belediyesi tarafından sunulan hizmetlere erişmesini kolaylaştıran bir mobil uygulamadır.

2021 yılında hayata geçirilen uygulamanın kullanımı her geçen yıl daha da yaygınlaşır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, uygulamanın kullanımını ve yaygınlaşmasını teşvik etmek için bazı hizmetlerini yalnızca bu uygulama üzerinden sunar.

İBB burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin de öncelikle İstanbul Senin uygulamasını Google Play, App Store ya da AppGallery üzerinden indirmeleri ve bu uygulamaya kaydolmaları gerekir. Daha sonra İBB burs başvurusu sürecine uygulama üzerinden ya da İBB Genç Üniversiteli isimli internet sitesi üzerinden devam edebilirler.

i̇bb burs başvurusu 2023

Adım Adım İBB Burs Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu yapmak isteyen üniversite öğrencilerinin aşağıdaki aşamaları takip etmesi gerekir.

 1. İstanbul Senin isimli telefon uygulaması mobil cihazlara indirilir.
 2. Uygulamaya kaydolunur.
 3. Daha sonra İBB Genç Üniversiteli burs başvuru sayfasına tıklanır.
 4. Sağ üst kısımdaki İstanbul Senin’le Giriş Yap butonuna tıklanır.
 5. Sağ kısımdaki menüden karekod ile ya da kimlik numarası ile uygulama girişi yapılır.
 6. Panelde yer alan formlar doldurularak ve gerekli belgeler panele yüklenerek başvuru tamamlanır.

Başvuru tamamlandıktan sonra İBB burs başvurusunun durumu Genç Üniversiteli internet portalı üzerinden ya da İstanbul Senin mobil uygulaması üzerinden takip edilebilir.

Fakat öğrencilerin başvuru sürecinde çok hassas davranması gerekir. Çünkü ilgili portalın soru yanıt kısmında yanlış ve eksik bilgilerin başvurunun değerlendirmeye alınmamasına neden olduğu bilgisi açık bir şekilde yer alır.

Öte yandan öğrencilere başvurularını tamamlamadan önce sahip oldukları soru işaretlerini gidermek için platformun soru cevap sayfasını mutlaka ziyaret etmeleri tavsiye edilir.

Bu bir personel sağlık ağı haberidir. Kaynak gösterilse dahi izinsiz kopyalanamaz, yayımlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat