Gündem

Hürriyetçi Sağlık Sen Nedir, Ne İş Yapar?

Sendikal mücadeleye katılmak isteyen sağlık çalışanları yeni kurulan sendikaları ilgiyle takip eder. Çünkü birçok sağlık çalışanı, siyasetin vesayetinden uzak kalmayı başaran sendikalara katılmak ister ve hangi sendikaya dahil olacağına kolay karar veremez. Bu nedenle özellikle yeni kurulan sendikalar, sağlık çalışanları tarafından büyük bir ilgiyle takip edilir.

Hürriyetçi Sağlık Sen Nedir?

13 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da kurulan Hürriyetçi Sağlık Sen, Türkiye’nin en yeni sağlık ve sosyal hizmetler iş kolu sendikalarından bir tanesidir. Sendikanın internet sitesinde, Hürriyetçi Sağlık Sen’in mobbinge ve şiddete maruz kalmış kişiler için Milli Mücadele ruhundan esinlenerek kurulduğu ifade edilir.

Hürriyetçi Sağlık Sen’in 25 sayfalık tüzüğü, Türkiye genelinden 150 kişinin katılımıyla hazırlanır. Kurucu üyeler arasında 21 farklı şehirden 25 kişi yer alır. Bu çeşitlilik sayesinde sendika henüz kurulduğu ilk hafta 44 farklı şehirde örgütlenmeyi başarmıştır.

hürriyetçi sağlık sen nedir, ne i̇ş yapar?

Hürriyetçi Sağlık Sen Ne İş Yapar?

Hürriyetçi Sağlık Sen’in görevleri, sendikanın tüzüğünde tanımlandığı üzere şöyledir:

 • Sağlık çalışanlarının ortak hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek
 • Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının ve iş güvenliklerinin iyileştirmesi için görüş bildirmek
 • Toplu sözleşme görüşmelerine temsilci göndermek
 • Sağlık çalışmalarıyla ilgili verimlilik araştırmaları yapmak ve sonuç raporları düzenlemek
 • Gerekli durumlarda ayni ve nakdi yardımlar yapmak

Bu görevler doğrultusunda Hürriyetçi Sağlık Sen bugüne kadar şu çalışmaları gerçekleştirmiştir:

 • Konfederasyon, sendika ve sivil toplum kuruluşu ziyaretleri
 • Hastanelerde müdahale timlerinin kurulması için kampanya
 • İş bırakma eylemi

Hürriyetçi Sağlık Sen’in Adı Nereden Gelir?

Hürriyetçi Sağlık Sen’in sitesinde açıklandığı üzere sendikanın ismi, hürriyete yani bu sendikanın siyasetten bağımsız oluşuna vurgu yapar. “Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Sağlık Çalışanlarının Adresi” sloganıyla bu vurguyu güçlendiren sendika, bu isim ve slogan tercihiyle “Atatürk ilkelerine bağlılığını” ifade eder.

Yani Hürriyetçi Sağlık Sen; isminde, sloganında ve tüzüğünde ilkelerine yer vererek bu ilkeler doğrultusunda kurulduğuna ve faaliyet gösterdiğine dikkat çeker.

Hürriyetçi Sağlık Sen’in İlkeleri Nelerdir?

Toplam 12 ilke etrafında bir araya gelen Hürriyetçi Sağlık Sen’in, en temel 3 ilkesi şöyledir:

 • T.C. Cumhuriyeti devletinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma niteliğine sadakatle bağlılık
 • Kuruluş felsefesine ve Atatürk ilkelerine bağlılık
 • “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” sendikacılık anlayışı

Bu temel ilkeler doğrultusunda sendika, “siyasetin güdümüne girmeden” sendikacılık yaptığını ve “bütün siyasi partilerle eşit düzlemde” ilişkilere sahip olduğunu ifade eder.

Hürriyetçi Sağlık Sen Üyelik

Hürriyetçi Sağlık Sen üyelik başvurusu online olarak gerçekleştirilebilir. Sendikanın online başvuru sayfasındaki form doldurulmalı Gönder tuşuna tıklanarak başvuru formu sendikaya iletilmelidir. Online başvuru sonrası sendikanın çalıştığınız kurumdaki temsilcisi sizinle iletişime geçerek üyelik işlemlerinizin tamamlanması için sizi bilgilendirir.

Yasa gereği bazı durumlarda sendika üyeliği esnasında üst yazı temin edilmesi gerekebilir. Bu tür durumlarda sendikanın temsilcileri sizi detaylı şekilde bilgilendirir ve yönlendirir. Ankara merkezli sendika, Türkiye’nin birçok şehrinde örgütlüdür ve temsilciye sahiptir.

Sendika üyeliğini tamamlayan kişiler, sendikanın örgütlenme çalışmalarına ve kampanyalarına katılabilir ve sendika tüzüğü doğrultusunda Hürriyetçi Sağlık Sen’de yöneticilik pozisyonlarına seçilebilir.

hürriyetçi sağlık sen nedir, ne i̇ş yapar?

Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkanı Muhammet Birinci Kimdir?

1966 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde dünyaya gelen Muhammet Birinci, ilk öğrenimini doğup büyüdüğü Tonya’da tamamlar. Orta öğrenimi için Ankara’ya taşınan Birinci, Ankara Keçiören Sağlık Meslek Lisesi mezunudur.

Lise mezuniyeti sonrası sağlık memuru olarak meslek hayatına başlayan Birinci, 1992 yılında Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne atanır. Aynı yıl sosyal hizmetler iş kolunda faaliyet gösteren bir sendikada yöneticilik yapmaya başlayan Birinci, 30 yılı aşan bir sendikal mücadele geçmişine sahiptir.

Hemşirelik lisans tamamlama ve işletme yüksek lisans programlarını bitiren Muhammet Birinci, halihazırda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde mesleki yaşamını sürdürür ve Hürriyetçi Sağlık Sen’in genel başkanlığını üstlenir.

Personel sağlık haberleri, tüm güncel haberler ve son dakika gelişmelerini Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu