Gündem

HPV Aşısının Ücretini SGK Karşılayacak

Doktor tavsiyesi üzerine HPV aşısı yaptıran üniversite öğrencisi D.Y, 695 lira çıkan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması isteğiyle başvurduğu mahkemece kabul edildi.

Doktorunun verdiği tavsiye doğrultusunda HPV (Human Papilloma Virüs) aşısı yaptırdığını ve sadece ilk doz için 695 lira ödeyen üniversite öğrencisi D.Y, avukatı Nilda Baltalı eşliğinde İstanbul İş Mahkemesi’ne dilekçeyle başvurdu.

Dilekçede ilk doz için ödenen tutarın geri iade edilmesiyle birlikte tedavi sürecinde vurulması gereken 2. ve 3. doz aşıların ücretinin de SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

İstanbul 20. İş Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmada davacı D.Y’nin avukatı Nilda Baltalı, davanın kabul edilmesini, davalı SGK’nin avukatı ise reddedilmesini talep etti.

Davayı kabul eden mahkeme, davacının kullandığı “GARDASIL IM (enjeksiyon için süspansiyon içeren kullanıma hazır enjektör)” ilacının ücretinin SGK tarafından karşılanması gerektiğine karar kıldı.

İlacı almak için ödenen 695,97 liranın sürecin başladığı 5 Ağustos 2021 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle davalı taraftan tahsil edilerek davacıya geri ödenmesi gerektiği bildirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu