Sağlık Makaleleri

Hiperaktivite Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperaktivite (DEHB) Nedir?

DEHB, çocukların alışılmadık derecede aktif veya hiperaktif olmaları durumunda kendilerini kontrol edemedikleri psikolojik bir bozukluktur.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar konsantre olmakta veya hareketsiz kalmakta güçlük çekebilirler. DEHB olan bazı çocuklar sadece evde değil okulda da sorunlar yaşarlar.

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), çocukların hiperaktivitelerine bağlı olarak farklı şekillerde davranmalarına neden olur. Örneğin hiperaktif çocuklar diğer çocuklara göre arkadaş edinmekte zorlanabilirler.

Bu durumdaki çocuklar, dikkatleri ve olaylara tepkileri açısından diğer çocuklardan büyük ölçüde farklıdır. Öğretmenin sorularına doğrudan zorlanmadan cevap verebilir.

Dikkatleri kolayca dağıldığı için unutulabilirler. Genellikle hayal kurmaya eğilimlidirler. Bir şeyleri kaybedebilir veya görevleri tamamlayamayabilirler. İstemeden çok konuşabilirler veya konuşan birinin sözünü kesebilirler.

Bunu ara sıra yapan çocuklar olabilir ama bu, DEHB’si olan çocuklarla karıştırılmamalıdır. DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olan çocuklar bu davranış biçimini sürdürürler. Bu durum okulda ve evde çeşitli sorunlara yol açmaktadır.

DEHB’si olan çocuklar genellikle kaygı, sinirlilik, öfke ve üzüntü duygularına sahiptir. Ancak unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri DEHB’nin (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) tedavi edilebilir olmasıdır.
DEHB’niz varsa, durumunuz ve insanların buna nasıl tepki verdiği konusunda endişeli veya depresif hissedebilirsiniz.

DEHB’nin ortak özellikleri şunlardır:

 • Sürekli hareket
 • Saldırgan davranış
 • Dürtüsel davranış
 • Dikkat dağınıklığı

Konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız, başka sorunlarınız olabilir. Örnekler:

 • Okulda veya işte zorluklar yaratmak
 • Arkadaşlar ve aile ile gergin ilişkiler
 • Kazalara ve yaralanmalara neden olmak
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı riskinde artış

DEHB genellikle bir akıl sağlığı sorununun veya altta yatan fiziğin bir belirtisidir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), DEHB ile ilişkili en belirgin durumlardan biridir.
DEHB sizi hiperaktif, dikkatsiz ve düşüncesiz yapar. Genellikle erken yaşta teşhis edilir. Bununla birlikte, bazı insanlar yetişkinliğe kadar teşhis edilemeyebilir.

DEHB tedavi edilebilir. En iyi sonuç için erken tanı ve tedavi önemlidir.
Birisi bir çocuğun hiperaktif olduğunu söylediğinde bu, çocuğun DEHB’si olabileceğinin bir işareti olabilir. DEHB, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu adı verilen bir durumu ifade eder.

DEHB’si olan çocuklar konsantre olmakta ve hareketsiz kalmakta zorluk çekerler ve fevri davranabilirler, bu da sonuçları düşünmeden bir şeyler yapmak anlamına gelir. Bu enfeksiyon gibi sorunlara neden olabilir. DEHB’si olan bazı çocuklar okulda sorun yaşayabilir. Bazı insanlar arkadaş edinmekte zorlanabilirler.

DEHB, bir çocuğun doğuştan sahip olduğu bir şeydir. Grip gibi başka insanlardan bulaşabilen bir hastalık değildir. DEHB olan ebeveynlerin çocuklarının DEHB ile doğma olasılığı daha yüksektir.

Belirtiler

DEHB çocukların farklı şekillerde davranmasına neden olabilir. DEHB’si olan çoğu çocuk konsantre olmakta güçlük çeker. Bazıları hareketsiz oturmakta ve sınıfta sıralarını beklemekte zorluk çekebilir. Diğer çocukların elini kaldırmasına fırsat vermeden cevabı söyleyebilirler.

Düzensiz, dağınık veya bazen unutulmuş olabilirler. Sınıfta hayal kurma eğilimindedirler. Bir şeyleri kaybedebilir ve görevleri tamamlayamayabilirler. Koltuklarında kıpırdanabilir, sık sık huzursuz olabilir, çok konuşabilir veya diğer insanların konuşmalarını bölebilirler.

Herkesin bunları zaman zaman yaptığını unutmamak önemlidir. Bunu bazen yapıyorsanız, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunuz (DEHB) olduğu anlamına gelmez. DEHB olan çocuklar sıklıkla bu sorunları yaşarlar. Bu, evde ve okulda sorunlara neden olabilir.

DEHB olan çocuklar kaygı, sinirlilik, öfke ve üzüntü yaşayabilir. Çocukların DEHB’nin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bilmeleri gerekir.

Tedavi Yöntemleri

Tıbbi tedavi, sorunun görünen yönlerini ele alır ve altta yatan kusurları gizler. Öte yandan, sorunun nedeninin fiziksel bir hastalık olduğuna ikna olan çocuklar ve ailelerin iyileşme umutları azalabilir. Sonuç olarak çocuk, ailesinin desteği ile kendini kontrol etme iradesinden ve yeteneğinden uzaktır.

 • Bırakın çocuk gibi davransın!
 • Duygularını yaşamasına izin verin!
 • Sabırlı olun ve profesyonel destek alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat