Gündem

HIPEC Yöntemi Tümöre Etkili

Kanser tedavisinde, tam donanımlı üst düzey merkezlerde uygulanabilen ve cerrahi ile sıcak kemoterapiyi birleştiren HIPEC yöntemi, İleri evre karın kanserlerinde; yetkin kadro ve üst düzey donanıma sahip sınırlı sayıda hastanede uygulanabiliyor.

Yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği kolon kanseri nükseden ve kanserli tümörlerin tüm karın içine ve karın içi organlara yayılması nedeniyle, kemoterapiden cevap alamayan 65 yaşındaki erkek hasta, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde 4 saat süren bir operasyonla, Op. Dr. Ahmet Soykurt ve ekibi tarafından tedavi edilmeye başlandı.

HIPEC Yöntemi

Bu yöntem karın içi organlarda başlayarak, tüm karın içine ve diğer karın içi organlara yayılan ileri derece kanser hastalarında kullanılıyor. Kemoterapi gibi geleneksel onkoloji yöntemlerinden cevap alamayan hastalarda uygulanan bu yöntemde, hastanın yaşam kalitesini yükseliyor ve yaşam süresini uzuyor. Yöntem; daha çok periton kanserleri, apendiks kanserleri, kalın barsak kanserleri, over kanserleri ve mide kanserleri gibi karın içi kanserlerde uygulanıyor.

Op. Dr. Ahmet Soykurt: “42 dereceye kadar özel cihazlarla ısıttığımız kemoterapötik ajanları, yine özel bir cihazla hastanın karın içerisine uyguluyoruz. Burada amaç, mikroskobik tümör hücrelerin yok edilmesi.” HIPEC yönteminde ilk aşamada hastanın karın içinde kanser tutulumu görülen tüm organlarını gözle görülen tümörlerden temizleniyor.

Op. Dr. Ahmet Soykurt , “Cerrahi müdahale ile karın içini mümkün olduğu kadar tümörsüz hale getirdikten sonra, 42 dereceye kadar özel cihazlarla ısıttığımız kemoterapötik ajanları, yine özel bir cihazla hastanın karın içerisine uyguluyoruz. Burda amaç, mikroskobik tümör hücrelerinin yok edilmesidir. Kemoterapi ilaçlarının doku içerisine daha iyi nüfuz etmesi için 42 dereceye kadar ısıtıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu