Sağlık Makaleleri

Hidatik kist (Köpek kist) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Hidatik kist hayvanlarda parazit Echinococcus granulosum’un neden olduğu bir enfeksiyondur ve en sık karaciğer ve akciğerleri etkiler. Bu parazitin vücudun farklı organlarında kist oluşturduğu bir hastalıktır.

Kistler en sık karaciğer ve akciğerde görülmekle birlikte diğer organlarda da görülebilirler. Sığır yetiştirilen kırsal alanlarda yaygın, sokak köpekleriyle temas eden kişilerde daha sık görülür.

Bu oluşumlar genellikle akciğerlerin alt kısmında bulunur ve çevredeki organlara baskı uygular. Sonuç olarak karın ağrısı, nefes darlığı, akciğer enfeksiyonu, sağ alt kadranda şişlik, safra kanalı tıkanıklığı ve karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme olarak kendini gösterdi.

Enfeksiyon, insanlara köpekler gibi evcil hayvanların dışkısı ve enfekte hayvanların etlerinin tüketilmesi yoluyla bulaşır. Özellikle parazit içermeyen hayvan dışkıları çok önemli bir risk faktörüdür. Bu hastalık, genel nüfusa göre hayvancılıkla uğraşan kişilerde daha yaygındır.

Kist hidatik nasıl teşhis edilir?

Hidatik kistlerin tanısı ultrason ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile kolayca konur. Aynı zamanda kan ELISA ve indirekt hemaglutinasyon testi kullanılarak ekinokokkoz antikorlarının serolojik tespiti yapılabilir. (Kan testi bize durumu söyleyebilir)

hidatik kist için cerrahi yöntemler nelerdir?

Açık cerrahi: açık torakotomi dediğimiz yani 5. ve 6. kaburgalar arasındaki açıklıktan ve akciğerlere yapılır. Mümkün olduğunda bu yöntemle kist yırtılmadan ve akciğere zarar vermeden bu kistler çıkartılabilir. Bu kistlerin çıkarıldığında patlamaması ve patlarsa akciğer boşluğuna yayılmaması için önlem alınması önemlidir. Kist çıkarıldıktan sonra açık olan bronş ağzı kapatılır ve akciğerin oluşturduğu boşluk kapatılır, böylece enfeksiyon riski olmaz. Kısaca bu operasyona rezeksiyon veya dolgu sistotomisi denir.

Kapatma – Torakoskopik: Bazı hastalarda bu kistler torakoskopik yani video kayıtlı kapalı cerrahi (VATS) ile 2-3 delikten göğüs boşluğu açılmadan rezeke edilebilir.

Kist hidatikten korunmanın yolları nelerdir?

İnsanlarda ekinokokkozun kontrolü veya önlenmesi, köpeklerde hastalığın kontrolüne veya ortadan kaldırılmasına bağlıdır. Ancak insanlar gelenekten uzaklaştığı için sonuç çıkarmak kolay değil

En kolay yol: yemek pişirmek. E. Yumurtadaki embriyo (onkosfer). İnce parçacıkları öldürmek için 60°C’de 10 dakika, 70°C’de 5 dakika ve 100°C’de 1 dakika sıcak su kullanın.

  • Evcil hayvanları parazitten arındırın.
  • Enfekte hayvanların etini yemeyin.
  • Hayvan atıklarıyla temas etmiş olabilecekleri meyve ve sebze yemeyin.
  • Hayvan işçilerinin el hijyeni uygulamalarını sağlayın.
  • Meyve ve sebzeleri iyice yıkayın.
  • Küçük çocukların hayvan atıklarına maruz kalmasından korunması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu