Gündem

Hepatit Virüsü Kansere Neden Olabilir

Bu hastalığa çoğunlukla karaciğerlerde virüslere bağlı olarak oluşan akut veya kronik enflamasyon şeklinde tanımlanır. Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Hepatit B ve C tedavisi olan hastalıklardır. Erken tanı ve tedavi komplikasyonların gelişmesini önler. Eğer hastalar tedavi olmazsa siroz ve kanser gelişebilir” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü sebebiyle açıklamalarda bulundu. En sık neden olan virüsler alfabenin harfleri ile gösterilen A, B, C, D ve E virüsleridir. Leblebicioğlu, “ B ve C tedavisi olan hastalıklardır. Erken tanı ve tedavi, komplikasyonların gelişmesini önler. Eğer hastalar tedavi olmazsa siroz ve kanser gelişebilir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 3,7 milyon, dünyada 300 milyon,  hepatit hastası var.

DSÖ verilerine göre dünyada yaklaşık 300 milyon kişi B ve C enfeksiyonuna sahip. Her yıl 1,5 milyon kişin siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle vefat ediyor.  Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Yapılan çalışmalara göre Türkiye’de ise yaklaşık 3 milyon kronik  B enfeksiyonu ve yaklaşık 700 bin kronik C enfeksiyonu hastası mevcuttur. Kronik B hastaları ve taşıyıcıları, B virüsünün vücutta ne kadar aktif olduğunu ve karaciğerin durumunu izlemek için 6-12 ayda bir düzenli sağlık kontrolü (muayene, kan testleri ve karaciğer ultrasonu) yaptırmalıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu