Gündem

İngiltere’de Bebek Katili Hemşire Öğrenmek İçin 7 Bebeğin Canına Kıymış

İngiltere’de akıllara durgunluk veren bir katliam yaşandı. Chester kentinde Lucy Letby adında bir hemşire, 7 yeni doğan bebeğe hava ve insülin enjekte ederek ölümüne neden oldu. Şüpheli sıfatıyla yargılanan Letby, jüri tarafından suçlu bulundu.

Savcı, “Elinde süt gibi masum maddeler ya da insülin gibi ilaçlar ölümcül oluyordu. Kendisini elindeki maddelerle zarar vermek, üzüntüye sebep olmak ve öldürmek için öğrenmeye adamıştı.” ifadelerini kullandı.

Countess of Chester Hastanesinde yeni doğan hemşireliği yapan Letby’nin 2015-2016 yıllarında hastanede nöbet tuttuğu zamanlarda yaşanan çoğu prematüre olan bebek ölümleri üzerine savcılık soruşturma başlattı. Bu kapsamında 2018, 2019 ve 2020’de üç defa gözaltına alınan ve sorgulanan Letby’nin yargılandığı davada jüri bugün nihai kararını verdi.

” Suçlarının 14’ünden suçlu bulundu”

Jüri heyeti, Letby’yi 5’i erkek, 2’si kız toplamda 7 bebeğin ölümü ile bebeklere kötü muamele ve cinayete teşebbüs gibi toplamda 22 suçun 14’ünden suçlu bulduğunu belirtti. Verilen kararın ardından yaşamını yitiren bebeklerin Manchester’daki mahkeme salonunda bulunan yakınları ile Letby gözyaşlarına boğuldu. Jüri, hemşire Letby’yi 2 cinayete teşebbüs iddiasıyla suçlu bulmazken, 6 farklı suçla ilgili ise kararını henüz veremedi.

“Beraber çalıştığı insanlar, aralarında bir katil olduğunu bilmiyordu”

Savcı Pascale Jones, jürinin kararından sonra mahkeme önünde gazetecilere açıklamasında, “Beraber çalıştığı insanlar, aralarında bir katil olduğunu bilmiyordu. Suçlarını gizlemek için elinden gelen her şeyi yaptı.” dedi.

“Elinde süt gibi masum maddeler ya da insülin gibi ilaçlar ölümcül oluyordu.” ifadesini kullanan savcı Jones, “Kendisini elindeki maddelerle zarar vermek, üzüntüye sebep olmak ve öldürmek için öğrenmeye adamıştı.” şeklinde konuştu.

Hemşire Letby’nin bebeklerin ailelerine sahte şefkat gösterdiğini dile getiren Jones, “Bebeklere ve ailelerine en güvende olmaları gereken yerde zarar verdi. Ebeveynler onun hastalıklı merakına ve sahte şefkatine maruz kaldı. Pek çok aile evdeki boş bebek odalarına döndü. Hayatta kalan bebekler ise Letby’nin saldırısının kalıcı sonuçlarıyla yaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

21 Ağustos günü katil hemşire için karar duruşmasına geçilecek. İngiliz basınına konuşan uzmanlara göre Letby, büyük ihtimalle müebbet hapis cezasına çarptırılacak ve cezasını çoğunlukla tehlikeli kadın mahkumların kaldığı yüksek güvenlikli Low Newton cezaevinde çekecek. Jüri kararından sonra başka ailelerin de şikayette bulunması üzerine Chester’ın bağlı olduğu Cheshire Bölgesi Polisi, Letby’nin çalıştığı bütün yıllara ait kayıtları inceleyeceğinin de bilgisini verdi. Chester’da bulunan hastanede 2011’de göreve başlayan Letby’nin 2015-2016 yılları arasında nöbette olduğu günlerde bebek ölümlerinin artması üzerine 2016 sonunda hastaneye prematüre bebek yatışı durdurulmuş olup, 2017’de de soruşturma başlatılmıştı. Gizli yürütülen soruşturma kapsamında ölen bebeklerin ve ailelerin isimleri açıklanmazken, yaşamını yitiren bebeklere hava ve insülin enjekte edildiği ya da fazla beslenme sonucu öldükleri tespit edilmişti.

İfade veren Çocuk L ve Çocuk M olarak isimlendirilen prematüre ikiz bebeklerin annesi, birkaç saat arayla iki çocuğun da acil müdahaleye muhtaç hale geldiğini ifade ederek, “Letby, çok sakin ve serin kanlıydı. O andan itibaren tüm davranışları değişti ve bize karşı çok sinirli davranmaya başladı. ‘Çocuklarınızı öldüremedim’ diye düşünüyordu.” söylemlerinde bulundu.

“Kurtulan iki çocuktan birinde beyin hasarı oluşmuş”

Kurtulan iki çocuktan Çocuk M’de beyin hasarı oluşmuştu. Diğer yeni doğan hemşiresi ise ifadesinde, “Alarmlar çalmaya başladığında ‘Lucy bugün çalışıyor mu?’ diye birbirimize sorardık.” diye konuşmuştu.

Letby’nin 2015’te hastanedeki diğer çalışanların endişelerini bildirmelerine rağmen aynı görevde 1 yıl daha çalışmaya devam ettiği, 2016’da ofis görevlerine verildiği de soruşturmada ortaya çıkmıştı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu