Gündem

Heimlich Manevrası Yaparak 10 Yaşındaki Öğrencisini Kurtardı

Tekirdağ’da bir okulda tost alıp yiyen öğrenci, boğazına ekmek kaçmasıyla bir öğretmenin yapmış olduğu heimlich manevrasıyla kurtuldu.

Elde edilen bilgiler ışığında, Müjgan-Serkan Karagöz Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencisi Hüseyin Kılıçdoğan, karnını doyurmak amacıyla teneffüste kantinden tost aldı. Tostu yerken soluk borusuna ekmek parçası kaçmasıyla birlikte öğrenci panikleyerek öğretmenler odasının yolunu tuttu. Öğretmenler odasının kapısına yetişen küçük çocuk, boğazını tutarak öğretmenlerinden yardım etmelerini işaret etti.

Okulda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapan Emre Atıcı, öğrencisinin boğazını bir şeyin tıkadığını anlayınca bir anda dışarı çıkarak Heimlich manevrasını uyguladı. Yapılan iki manevra neticesinde küçük çocuğun soluk borusuna kaçan ekmek parçası çıktı. Düzelen ve sakinleşen küçük öğrenci sınıfına geri döndü. Öğretmen Emre Atıcı ise, gazetecilere yapmış olduğu açıklamayla birlikte, ilk yardım bilmenin önemine değinerek, bundan önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu sağlık eğitimini aldığını açıkladı.

Aldığı eğitimin işe yaradığını belirten Atıcı, “Bakanlığımız bu konuda bizlere eğitim verdi. Geçen yılki eğitimimizde Heimlich manevrası anlatıldı. Eğitim sırasında bunları defalarca kez tekrarladık. Yani epey uzmanlaştığımızı söyleyebiliriz bu konuda. Hemen görünce olaya müdahale ettim ben de. Kesinlikle eğitim olmasaydı herhalde bugün yardım edemeyebilirdim. Yani bakakalabilirdim açıkçası. Eğitimin önemini anlamış olduk böylece” ifadesinde bulundu.

Küçük öğrenci Kılıçdoğan ise soluk borusunu tıkayan ekmeği kendi kendine çıkartamayınca öğretmenlerinden yardım etmeleri amacıyla odalarına gittiğini belirterek, “Öğretmenin beni kurtardı. Çok teşekkür ediyorum. Şimdi çok iyiyim.” dedi.

Heimlich manevrası hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat