Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye’nin Geleceği Çok Parlak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TEKNOFEST’in kapanış töreninde değerlendirmelerde bulundu. Şimşek “Ben inanıyorum ki Türkiye’nin geleceği çok parlak. İnşallah katma değeri çok yüksek ürünler üreteceğiz ve böylece bazı makro ekonomik sorunlarımızı da çok rahat aşacağız” ifadelerine yer verdi.

TEKNOFEST’in ülke açısından yapılabilecek çok harika bir festival olduğunu belirten Şimşek, 7’den 70’e herkese bilim aşkını, merakını ve teknolojiyi aşılayan bir organizasyon olduğunu vurguladı.

“Ülkemizin bekası açısından da çok değerli”

TEKNOFEST’in ülkenin geleceği açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyen Bakan Mehmet Şimşek, “Önemli olan bundan önceki süreçler. Burası nihai bir şölen. Öncesinde ben biliyorum ki ülkenin dört bir köşesinde sınıflarda buna yönelik hazırlıklar var. Bu hazırlıklar zamanla bilim aşkına, bir inovasyona, bir buluşa dönüşecek, esas olan da bu. Türkiye’nin savunma sanayinde en güzel örneği de ASELSAN. Geldiği seviyeyi görmek açısından çok kritik. Çok etkilendim.” diye konuştu.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’ün bazı teknolojiler konusunda kendisine bilgiler verdiğini söyleyen Bakan Şimşek, bunların çok özgün, çok ileri, dünyada birkaç ülkenin ancak üretebildiği teknolojiler olduğunun altını çizdi. Bakan Mehmet Şimşek, “Bu ülkemizin bekası açısından da çok değerli. Bir taraftan havacılık ve savunma sanayinde geldiğimiz noktayı görmek açısından bir taraftan da çocuklara bu merakın ve bilim aşkının aşılanması noktasında çok değerli. Dolayısıyla emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tebrik ediyorum, olağanüstü bir başarı.” dedi.

“Bir ekosistemin bütün bileşenleri var”

TEKNOFEST’in birçok alanda mükemmelliğinden söz eden Şimşek, girişimcilik alanında da oldukça etkili olduğunu vurgulayarak şu açıklamayı kaydetti; “Merakla başlayıp, bilim, inovasyon ve sonunda da bunu ticarileştirecek girişimcilik ekosistemiyle birleştirmişiz, harika. Üniversiteler, gençler, sanayi, teknoloji var. Bir ekosistemin bütün bileşenleri var. Türkiye’de başarı için bütün ekosistem yerli yerinde. Ben inanıyorum ki Türkiye’nin geleceği çok parlak. İnşallah katma değeri çok yüksek ürünler üreteceğiz ve böylece bazı makro ekonomik sorunlarımızı da çok rahat aşacağız. Bu etkinliklerin getireceği ürünler sayesinde aşacağız çünkü savunma sanayinin geldiği noktayı biliyoruz. Bizim katma değeri yüksek ürünler üretip, cari açığımızı çok yüksek enerji faturasına rağmen kapatmamız gerekiyor. Ben bu etkinliğin bu şölenin bu festivalin bunda katkısının çok büyük olacağına inanıyorum. Türkiye’nin geleceği çok parlak.”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN standını ziyaret etti. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Bakan Şimşek, Teknoloji Bakanı Kacır ve Sanayii Başkanı Görgün’e stantta sergilenen milli mühendislik ürünü sistemleriyle ilgili bilgileri paylaştı. Sonrasında alanda bulunan T3 Çadırı, tarım teknolojileri, ulaştırma ve haberleşme teknolojileri ve BAYKAR’ın da aralarında bulunduğu stantları ziyaret ettiler.

Vatandaşın yoğun ilgisini gören heyet, çeşitli stantlar ve Kızılelma’nın önünde vatandaşlarla hatıra fotoğrafı da çektirmeyi aksatmadı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu