Gündem

Hatay Defne’de Meydana Gelen Depremde 6 Ölü, 562 Yaralı

Hatay Defne’de ve Samandağ’da meydana gelen depremler sonrası duruma ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 18’i ağır, 562 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Hatay’da bulunan Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yapan Bakan Soylu, geçtiğimiz akşam saat 20.04’te Hatay Defne’de ve Samandağ’da meydana gelen 6,4 ve hemen ardından 5,8 büyüklüklerinde meydana gelen depremlere ilişkin, “Kamuoyuna bildirdiğimiz gibi 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, 18’i ağır olmak üzere 562 vatandaşımız da yaralanmıştır. Dün akşam itibarıyla meydana gelen depremdeki enkazların her birine de ulaşılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Defne ilçesinde yaşanan deprem neticesinde oluşan yıkımlarda arama ve kurtarma çalışmalarının yapıldığını, sonrasında acilen yıkılması gereken binalara ve ağır hasarlı binalara dair tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten Soylu, “Bu tespit çalışmasındaki ortaya çıkan sonuçlar, nihai sonuçlar değildir. Bunlar, itiraz edilebilir sonuçlardır. Yani evi orta hasarlı çıkan bir vatandaşımız, ‘benim evimin tekrar değerlendirilmesini istiyorum’ dediği andan itibaren değerlendirilecektir. Bu bugüne ait de bir şey değildir. Bugünden önceki tüm yaşadığımız afetlerde, depremlerde karşı karşıya kaldığımız bir süreçtir ve devam etmektedir.” dedi.

Bakan Soylu, evinin az hasarlı olduğu teşhis edilen bir vatandaşın da “tekrar değerlendirilmesini istiyorum, ben orta veya ağır hasar görüyorum” dediği andan itibaren ekiplerin yeniden oraya gideceğini anlattı.

Evlerin hasar tespitleri bitene dek binalara ilişkin herhangi bir işlemin yapılmayacağını belirten Soylu, “Bunun tersi de söz konusudur. ‘Benim evime orta hasar belirlediği zaman, benim evim sağlamdır’ diyen için de yine aynı tedbir ve aynı süreç işleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu