Gündem

Hastane Enkazında Kalan ve 12 Gün Sonra Sağ Çıkan Sağlık Teknisyeninin Hikayesi

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depreme Hatay Akademi Hastanesi’nde yakalan sağlık teknisyeni Mustafa Avcı ve Mehmet Ali Şakiroğulları tam 12 gün sonra enkazdan sağ çıkarıldı. 

2.5 yıl önce Hatay’da sınıf öğretmenliği yapan Bilge Avcı ve sağlık teknisyeni Mustafa Avcı evlendiler. Bilge Avcı, Hatay’daki Akademi Hastanesi’nde Kızı Almila’yı 6 Şubat’ın ilk saatinde dünyaya getirdi. Eşinin pansumanının yapılması için sabaha karşı 04.00 sularında odadan çıkan Mustafa Avcı, hastanenin alt katında bulunan kantinden su almaya gittiği esnada depreme yakalandı.

İlk katları çöken hastanenin üst katlar hâlâ ayaktaydı. Anne Avcı ve bebek Avcı diğer hastalar gibi yara almadan hastaneden tahliye edildi. Fakat Mustafa Avcı’ya kargaşa içerisinde ulaşılamıyordu.

Depremden 12 gün sonra, 261’inci saatte yanında Mehmet Ali Şakiroğlu ile birlikte enkazdan sağ olarak çıkarılan Mustafa Avcı, telefonda görüştüğü yakınına “Ailem enkazdan çıktı mı?” sorusunu sordu. ‘Herkesin iyi olduğu’ yanıtını alan Avcı’ya sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi olay yerinde yapıldı.

Sahra hastanesindeki tedavisi sonrası ambulansla Mersin Şehir Hastanesi’ne getirilen ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Avcı, “Çok ağrılarım var, ne olduğunu hatırlamıyorum, çok yorgunum” dedi.

Eşine ve Kızına Kavuştu

Tedavisine devam edilen hastanede eşine ve bebeğine kavuşan Mustafa Avcı, “Tekrardan gün yüzüne çıkacağıma inanmıyordum. Allah herkesten razı olsun, herkes çok ilgilendi. Çok mutluyum, yeniden doğmuş gibiyim” dedi. Bilge Avcı da “‘Ben bir 5 dakika çıkıp geliyorum’ demesi bile bana cehennemi yaşattı. O arada kantine mi indi bilmiyorum ama o 5 dakika bana cehennem gibi oldu. Ama çok şükür ki, kavuştuk ailemiz tamamlandı” şeklinde konuştu.

“Tam umudumuzu kaybetmişken…”

Mustafa Avcı’nın kuzeni Ahmet Avcı mucize kurtuluşu şöyle anlattı: “Mustafa, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde laboratuvar teknikeri. Eşi o akşam 12’de doğum yaptı. Mustafa kızını alıp koklamış bir kez. Gece 3-4 gibi ebe gelip pansuman yapıyor. Kuzenim çıkıyor odadan. Hatay Vali Yardımcısı’na ulaştık. Kendi imkânlarıyla makaslı vinç ayarladı. En azından cenazesine ulaşalım düşüncesindeydik. Umudumuzu tam kaybetmişken Mustafa’nın canlı haline ulaştık.

“Sağlık teknisyeni olduğu için nasıl hayatta kalınır biliyor.”

Acil giriş kapısında küçük yaşam alanından çıkmışlar. Kimse risk alıp girememişti. Mehmet Ali’yle kendi aralarında çok şakalaşmışlar. Hatta Mustafa ‘Mehmet Ali 10 gündür hiç susmadı başımı şişirdi’ dedi. Sağlık teknisyeni olduğu için nasıl hayatta kalınır biliyor. İdrarını içiyor, toprak yiyorlar. Hastane girişindeki büyük saksılardan toprak, böcek, çiçek yemişler.”

“Sedye bizi korudu”

Avcı’nın enkaz altından çıkar çıkmaz telefonla konuştuğu kardeşi ise “Ağabeyim ambulansta benimle konuştu. Olay öncesi hastanede odasından çıktıktan sonra hava almak için aşağı iniyor. Ağabeyim bize ‘Depreme asansörde yakalandım. Bir şekilde indim asansörden. Elektrik gittiği için yönümü bulamadım. Ana girişin yakınındaydım. Hastane yıkıldı. Mehmet Ali’yle sedyenin altına sığındık. O bizi korudu’ diye anlattı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat