Gündem

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Açıkladı: “Deprem bölgesinde bulaşıcı hastalık riski bulunmuyor”

Depremlerin meydana geldiği illerde yaşanan hijyen sorunlarından ötürü bulaşıcı hastalık riskine dair açıklama yapan Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Özsarı, afet bölgelerinde herhangi bir bulaşıcı hastalık riskinin bulunmadığını, bu konuda bir sıkıntının da beklenmediğini bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarına ziyarette bulunan Özsarı, depremin yaşandığı ilk gün itibariyle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak gerekli çalışmaları sürdürdüklerini ve çevre sağlığı konusunda olumsuzluk yaşanmaması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Bölgedeki su kirliliğinin ve temiz suya ulaşmakta sorun yaşanmasının bulaşıcı hastalıklara yol açabilecek temel nedenler olduğunu belirten Özsarı, depremden etkilenen illerde içme suyunun neden olabileceği sorunlarla mücadele etmek için diğer şehirlerden bölgeye personel desteği sağladıklarını ve düzenli olarak su klorlaması, su analizleri ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm çalışmalarda bulunduklarını anlattı.

Afet alanlarında halk sağlığı uzmanlarının ve civar kentlerden gelen hekimlerin birinci basamak sağlık hizmeti ile çevre sağlığı hizmetinde bulunduklarını belirten Özsarı, şunları kaydetti:

“Bulaşıcı hastalık anlamında herhangi bir sıkıntı olmaması için çalışmaktayız. Şu anda Kahramanmaraş ve diğer deprem bölgesi illerimizde herhangi bir bulaşıcılık riski taşımıyoruz. Şu anda hepsi kontrol altında, bir sıkıntı da beklemiyoruz. İçme sularımız devamlı kontrol altında. Sayın Bakanımızın belirttiği gibi vatandaşlarımızı, valiliklerimizin uyarıları olmadıkça şebeke sularını içme suyu olarak kullanmamaları konusunda uyarıyoruz. Klorlama hizmetimiz devam ediyor. Günlük yüzlerce noktadan su numunesi alıp kontrol ediyoruz. Uygunsuz noktalarda gerekli kuruluşlarla irtibat kurarak suyun klorlanmasını sağlıyoruz.”

Özsarı, sözlerini şu şekilde devam etti:

“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü olarak öncelikle birinci basamak sağlık hizmetleri, bulaşıcı ve bağışıklama noktasında bütün faaliyetlerimizi şu anda deprem öncesi noktaya getirmek için mücadele ediyoruz. Bu noktada büyük bir aşama kaydettik. Hem aşılama hem de çevre sağlığı alanında risk taşıyan noktalarda özellikle dikkat ediyoruz. Birçok ilimizden de deprem bölgesine destek personeli geldi, idarecilerimiz de sahada. Bütün illerimizde tam teyakkuzda faaliyetteyiz. Uzun dönemde oluşabilecek tüm riskleri de önleme anlamında planlamamız devam etmektedir.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu