Sağlık Makaleleri

Hakkari’nin İlk GETAT Polikliniği Hizmette

Hakkari’de bir ilki gerçekleştiren Hakkari Devlet Hastanesi, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Polikliniğini vatandaşın hizmetine açtı.

100 civarında doktorun hizmet verdiği, 200 yataklı Hakkari Devlet Hastanesinde yeni hizmete giren GETAT Polikliniğine gelen hastaları muayene eden Uzm. Dr. İrem Önlen, yakın illerde ve ülkelerdeki bulunan hastaları tedaviye davet ettiğini belirtti.

aw755861 03 scaled

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp(GETAT) eğitimini Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı programlar sayesinde alan Aile Hekimi Uzm. Dr. İrem Önlen, GETAT Polikliniğinde uygulanan tedavilerle ilgili bilgi verdi. Önlen, “Hasta kabulüne başlamış bulunmaktayız. Modern tıbbi öğretilerle geleneksel tıp yöntemlerini birleştirerek, hastanın bütünsel bakış açısı ile değerlendirilip, detaylı anamnezleriyle birlikte, beslenmesinden egzersizine, tıbbi takviyelerine kadar düzenlenip, vücudun sistemlerinin kendi kendine tedavi mekanizmalarını uyararak regülasyonu sağlamaktır” dedi.

GETAT kapsamında yer tutan kupa uygulamasının (hacamat) cilt altında kan dolaşımını artırma, lenf dolaşımını hızlandırma, kas spazmlarını çözme, toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olmak amaçlarıyla yapıldığını belirten  Uzm. Dr. Önlen, “Hacamat, vücudun herhangi bir yerinden steril kupalarla vakum yapılarak kanın çekilmesidir. Mezoterapi ise vitamin, mineral, protein, enzim, hormon ve diğer biyoaktif maddelerin deri altına mezoderm tabakasına enjekte edilerek bazı rahatsızlıkların tedavi edilmesi yöntemidir.

Ağrı mezoterapisi; kas-iskelet sistemindeki, kas kökenli ağrıları, spazmları, romatizmal eklem ağrılarını gidermek için prokain veya lidokain kullanılarak yapılan enjeksiyon tedavisidir. Temel amaç; lenf drenajını artırmak, dolaşımı artırmak ve böylelikle dokunun kanlanmasını ve oksijenlenmesini sağlayarak regülasyonunu sağlamaktır. Seans sayısı hastanın tedaviye verdiği iyileşme reaksiyonuna göre belirlenmekle birlikte, en az 3 seans şeklinde planlanır. GETAT Polikliniğine çevre illerden ve ülkelerden hastaları tedaviye bekliyoruz” şeklinde ifade etti.

Hakkari Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Uğurcan Kara hastane bünyesi dahilinde GETAT Polikliniğini hizmete sunduklarını belirterek, “Geleneksel, tıbbi tanı ve tedavi yöntemlerini etik ilkeler doğrultusunda uygulamaya başladık. Alternatif tıp ya da geleneksel tıp yöntemleriyle tedavi olmak isteyen hastalarımızı hastanemize davet ediyoruz. Polikliniğimiz ilimize hayırlı olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu