Sağlık Makaleleri

Güneş, Islanmış Deriyi Daha Çabuk Etkiliyor

Ülkemiz aşırı sıcakların etkisi altında. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Metin, “Islanmış deride güneşin hasar verici etkisi yüzde 50 artıyor” dedi. Güneş ışıkları, hayatın vazgeçilmez bir unsuru olduğu kadar farklı sağlık sorunlarına da neden olabiliyor.

Sıcak havalar aşırı terleme ve sıvı kaybına neden oluyor. Özellikle kalp ve dolaşım sistemi sorunu olan yaşlı insanlar için yaz sıcakları tehdit oluşturabiliyor. Prof. Dr. Metin, güneşten korunmak amacıyla vatandaşların meteorolojinin hava sıcaklığını, güneş UV indekslerinin takip etmesini, bol sıvı alınmasını, özellikle 10-15 saatleri arasında mümkün olduğunca kapalı veya gölgeli serin ortamlarda kalınmasının önemine değindi.

Yaz aylarında güneşten yer yüzüne ulaşan ışın ve diğer elektromanyetik dalgalar, daha dik açıyla ulaştığı için yüksek enerji taşıyor. Yıl içinde dünyaya güneş enerjisinin büyük oranı yaz aylarında ulaşıyor. Bu dalgaların içinde ultraviyole, görünür ve kızıl ötesi ışınlar bulunuyor. Bunlar ciltte leke, yaşlanma, güneş yanıkları ve hatta kansere kadar değişen birtakım olumsuz etkiler yapabiliyor.

Güneş ve Deri Kanseri

Prof. Dr. Metin, “Deriye temas eden güneş ışınlarının ayrıca gül hastalığı gibi çok sayıda çeşitli deri hastalıklarının ortaya çıkmasına, mevcut hastalıkların şiddetlenmesine ve tüm dünyada en fazla rastlanan kanser olan deri kanserlerine yol açabiliyor. Cilt kanserlerinin deride ki hemen hemen bütün hücrelerden gelişmesi mümkün. Ancak belli başlı 3 kanser türünden bahsederiz. Bunlar bazal ve yassı hücreli kanserler ile melanomalardır. Tedavileri kanserin türüne ve yaygınlığına göre değişmekte birlikte, çoğu kez cerrahi yöntemle yapılır. Cerrahi yöntemle başvurulmayacak kanserlerde ise radyoterapi gibi yada kemoterapi gibi seçenekler kullanılır” dedi.

Korunma Yolları

Güneş altında çalışanların ve dolaşanların şemsiye, geniş kenarlıklı şapka, açık renk, sıkı dokunmuş giysi ve gözlükle kendilerini korumalıdırlar. Dr. Metin, “Saat 10 ile öğlenden sonra 3 arası çok dikkatli davranmak lazım. Güneşin olumsuz etkilerine karşı her zaman korunmak zorundayız ama yaz aylarında bu daha ayrı bir önem arz ediyor. Tatilde bulunanlara önemli bir mesaj vermek lazım. Bu insanlar dışarıda gölgede kalsalar bile topraktan, camlardan, denizden ve kumlardan yansıyarak gelen güneş ışınlarıyla ilave risk altında kalıyorlar. Üstelik terlemeyle ya da serinlemek amacıyla suya girenlerin ıslanan derisinde güneşin hasar yapıcı etkisi yüzde 50 artıyor. Güneşte korunmamın bir diğer yöntemi de dışarı çıkmadan 15-20 dakika önce deriye sürülen güneşten koruyucu ürünlerdir. Genellikle 30 faktörlü bir güneşten koruyucu yeterli olsa da güneşin çok şiddetli olduğu zamanlarda 50 faktörlülerin tercih edilmesi daha yerinde iyi olur” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu