Sağlık Makaleleri

Gripten Korunmak İçin 10 Basit Yöntem

Grip, çoğunlukla kış mevsiminde veya mevsim geçişlerinde insanların yakalandığı en yaygın hastalıklardan biri haline geliyor. Başta solunum ve dolaşım sistemini etkilediği gibi tüm organlarda birçok farklı zararları görülebiliyor. Genel bağışıklık ve savunma sistemi güçlü olduğu müddetçe ciddi bir hastalık olarak anılmıyor. Fakat ileri yaşlarda, yeni doğanlarda, vücut direncinin düştüğü kronik hastalıklarda, dolaşım ve solunum sisteminin hastalıklarında, kanser hastalarında, organ nakli yapılan hastalarda, AIDS benzeri bağışıklık sistemine direkt etki eden diğer hastalıkların varlığında oldukça ağır sonuçlara sebep olabiliyor.

gripten korunmak i̇çin 10 basit yöntem

Neden tekrar tekrar grip enfeksiyonuna yakalanıyoruz?

Birçok viral ajan ile organizmamız bir defa karşılaşmakla veya enfeksiyon geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanabilmektedir. Oysa H.influenza virüsü geçirdiği mutasyonlar neticesinde sık sık yüzeyel özelliklerini yani dış görünümünü değiştirebilmesinden ötürü her bir değişiklik bağışıklık sistemimizi atlatabildiği müddetçe yeni enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu mutasyon küçük bir değişikliğe sebep olursa daha küçük gruplarda, yerel veya bölgesel olarak etkili bir salgına dönüşürken, çok daha büyük mutasyonlarla dünya çapında salgınlara ön ayak olabilmektedir.

gripten korunmak i̇çin 10 basit yöntem

Oturduğunuz yeri mutlaka havalandırın

Grip aniden ortaya çıkıp büyüyebilen ve tüm sistemleri etkileyen bir enfeksiyon iltihabıdır. Gribe sebep olan influenza virüsü, hasta bir insanın öksürmesi sonucunda çevreye yaymış olduğu virüsün kolayca damlacık enfeksiyonu biçiminde hava yoluyla yahut bu bölgelere edilen temaslar sonucunda üst solunum yollarından kolayca bulaşıp yayılabilir. Bu virüsler havada 8 saat boyunca asılı olarak canlı bir şekilde kalabilmektedir. Bundan dolayı vakit geçirilen ortamların havalandırılması ve el yıkama sürekliliği enfeksiyon bulaşıcılığının önüne geçme konusunda oldukça önemli bir rol oynar.  Tedavisi olmayan gribin en çok yol açtığı hastalık zatürredir. Bunun yanı sıra bademcik iltihapları, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi diğer enfeksiyonları da ortaya çıkarabilir.

Grip belirtilerine dikkat edin;

 • Nefes alma zorluğu
 • Yüksek ateş
 • Boğazda yanma hissi
 • Yutarken ağrı hissi
 • Nadiren kusma
 • Geçmeyen öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Aşırı Halsizlik

Korunma için aşı birebir

Bu zamanda pek çok insanın gribe yakalanınca doktora gitmeye gerek duymadığı bu hastalık oldukça önemli ve oldukça risklidir. Gripten korunmak adına ilk yapılması gereken kış başında gerekli grip aşılarını ve diğer aşıları bir uzmana danışılarak eksiksiz bir şekilde yaptırılmasıdır. Bu şekilde vücut direnci, grip hastalığını oluşturan virüslere karşı bir yıl boyunca çok daha güçlü olacaktır. Savunma sisteminde bir sorun olmadığı müddetçe, rastlanan virüs yaptırılan aşı ile eşleşiyorsa, bu gribe yakalanılmayacağını ifade eder. Çok ufak farklılıklar gösteren bir virüse rastlanılması durumunda ise daha hafif bir gribe maruz kalınmaktadır.

gripten korunmak i̇çin 10 basit yöntem

Toplumda herkesin aşı olması hastalık oranlarını düşürüyor

Gripte asıl amaç başta risk grubundaki bireylerin gribal enfeksiyonlara yakalanmasını engellemek olmalıdır. Ancak bu yalnızca risk grubundaki kişilerin aşı olması gerektiği şeklinde yorumlanamaz. Çünkü söz konusu enfeksiyonlar salgın biçiminde yayılmaktadır. Sosyal bir ortamda ne kadar fazla grip vakası olursa, hemen hemen aynı sayıda yeni grip vakası ortaya çıkacak anlamına gelir. Bu biçimde yalnızca risk grubundaki bireylerin değil, aksine başta personel sağlık bireylerin aşılanması gerekmektedir. Bu şekilde toplumdaki olası grip enfeksiyonuna yakalanabilecek bireylerin sayısı olabildiğince azaltılabilir. Aşılama programları ancak bu biçimde toplumun risk grubunu oluşturan kişilerini gribal enfeksiyonlardan güvenle koruyabilir.

gripten kaçınmak i̇çin 10 basit yöntem

Grip hastalığını tamamen yok etmek mümkün

Bu zamanlarda grip aşıları virüsün dış görünüş özellikleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Bu virüs görünüşünü sıklıkla değiştirmesinden ötürü aşısının yapılıp geliştirilmesinin sonu gelmeyen ekonomik bir sanayiye dönüşmesi oldukça olağandır. Bu hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için virüsün kendisine karşı aşı geliştirilmelidir. Grip virüsü dış görünüşünü, yani kılık kıyafetini çok fazla değiştirse bile, virüsün kendisi, yani nükleik asidi asla değişmez, sabit olarak kalır.

Gripten korunmak için 10 basit yöntem

Gripten korunmanın aşılanma dışında birçok yolu vardır.

 1. Fazla ve etkili el yıkama alışkanlığı gibi hijyenik kurallara uyulması
 2. Hasta bireylerin öksürme esnasında ağızlarını elleriyle kapatması hatta maske kullanması
 3. Bol sıvı tüketilmesi
 4. Dengeli beslenmeye özen gösterilmesi
 5. Yeteri kadar taze ve doğal sebze ve meyve tüketilmesi
 6. Ekseriyetle C vitamini açısından zengin besinlere olabildiğince sık yer verilmesi oldukça önemlidir
 7. Açık ve temiz havada 45 – 60 dk arasında yürüyüş yapılması
 8. Klima bakımlarının eksiksiz yapılması
 9. Evlerin ve işyerlerinin mümkün olduğu kadar havalandırılması
 10. Selamlaşırken öpüşme alışkanlığından vazgeçilmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu