Sağlık Makaleleri

Göğüs ve Sırt Ağrıları Kalp Krizi Belirtisi Olabilir

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her yıl çok sayıda kişi kalp krizi sonucunda hayatını kaybediyor. Kalp krizi hastalığını ortaya çıkaran belirtilerin erken dönemde fark edilmesi hayati önem taşımaktadır. Basit gibi görünen göğüs ağrıları ciddiye alınmadığında kalp krizi tehlikesi yaşanabilir.

Göğüs ağrısı ile göğüs kafesi ağrısının birbirinden ayırt edilmesi gerekir. Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Muhammet Kandaz “Bu bölgede başlayan ağrılar genelde göğüs ağrısı ile karıştırıldığı için birey üzerinde paniğe sebep olur. Göğüs kafesi ağrısı çoğunlukla, göğüs kemiğine bir ağrı ve göğse de baskı verir. Ancak bazı farklı durumlarda doğrudan kalp ile ilgili veya başka bir hastalığın habercisi de olabiliyor.

Özellikle nefes alırken bir sıkışma hissedilmektedir. Vücudun üst tarafını gererek hareket etmek veya bu bölgeyi bastırmak, mevcut ağrıyı daha da şiddetli bir hale oluşturabilir. Göğüs ağrısı yaşayan kişilerde, ilgili sıkıntıların ne zaman başladığı, şiddeti ve ilerleme durumunda etkenlerin belirlenmesi açısından önemlidir. Göğüste özellikle eforla meydana gelen, dinlenmekle geçen baskı, ağırlık, sıkışma hissi ile boyna, çeneye, kollara veya sırta yayılması, kalp damarlarının daraldığı ya da tıkandığı durumlarda görülür” dedi.

Göğüs Ağrıları

Göğüs bölgesinde hissedilen her ağrı, kalple alakalı değildir. Uzm. Dr. Muhammet Kandaz”Psikolojik sebeplerin dışında; akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten ötürü göğüs ağrısı oluşabiliyor” diyen Dr. Kandaz, “Nefes alındığında veya vücudun belirli bir pozisyona göre hareket ettirilmesi durumunda, eğer şiddetli bir ağrı hissediliyorsa, ya da nefes almakta herhangi bir sorun yaşanıyorsa, vakit kaybetmeden doktorla irtibata geçilmelidir.

Özellikle sigara içen, şeker hastalığı ve hipertansiyon olan, ailesinde kalp krizi hikâyesi bulunan kişilerde göğüs ağrısını dikkatle takip etmek gerekmektedir. Uzun süren göğüs ağrılarının da kalp krizi belirtisi olabileceğini bilmek gerekiyor. Bu bağlamda eğer kişi için risk faktörleri fazlaysa ve göğüs kafesinde ağrılar görülüyorsa doktora gözükme konusunda zaman kaybedilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat