Gündem

Göğsünden 3kg Kitle Çıkartıldı

Tatil için Alanya’da olan 19 yaşındaki Endonozyalı I Made Pagehyasa Sanggıng, ağzından öksürükle birlikte kan gelmesi şikâyetleri ile Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise başvurdu. Sanggıng’ın sağ akciğerin tamamen fonksiyon dışı kalmasına yol açan bir kitle tetkikler sonrası tespit edildi. Kitlenin kalbe ve diğer hayati organlara da ciddi bir baskı oluşturduğu belirlendi.

Üç kg kitle çıkartıldı.

ALKÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Oktay Aslaner tarafından acil ameliyat kararı verildi. Başarılı geçen operasyon sonunda hasta yeniden sağlığına kavuştu. Hastanın yeniden sağlığına kavuştuğunu ifade eden Dr. Aslaner, “Acile başvuran Endonezyalı hastamızda tetkikleri sonucunda sağ göğüs kafesinin içinde dev bir kitle tespit edildi. Kalbi tamamen karşı tarafa itmiş, sol akciğerin ana atar damarını nerdeyse kapatmış şekildeydi.

uc kg kitle

Ekibimle birlikte ameliyata aldık. Ameliyatta sağ göğüs kafesinden iki akciğer arasında köken alan ve sol hemotoraksı dolduran 3 kilo ağırlığında bir kitle çıkardık. Sonrasında hastanın akciğeri açıldı, kalbi rahatladı, akciğer atar damarı normal hale geldi. Kitlenin tamamen çıkarılmasıyla birlikte hasta yeniden sağlığına kavuştu. İlerleyen tıbbi cihazlar ve hastanemizdeki yoğun bakım olanakları bu tür ilerlemiş tümörlere müdahale imkânı sağlamaktadır” dedi.
Endonezyalı Hasta Türk hekimlerine ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat