Son Dakika

Genç Sağlık Sendikasından Yüzde 25 Memur Zammına Tepki

TÜİK, enflasyonun aralıkta TÜFE’de yüzde 1,18 arttığını, 2022’nin tamamında yüzde 64,27 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emeklilerin refah payı eklenerek yüzde 25 zam alacağını açıkladı.

Asgari ücrete yüzde 54, araç muayene ücreti gibi birçok tarifede yüzde 100 zammın yapıldığı şartlarda memur ve memur emeklilerine yüzde 25 zam yapılması sosyal medyada tepki topladı.

Memur zammına ilişkin Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklamasında bulunan Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş, Yeniden değerleme oranının %120 zamlı olduğu, asgari ücretin %54 arttığı bir ortamda %25 kabul edilebilir olmadığını vurguladı. Altıntaş, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Birilerinin peşinden koşmadıkları zammın mücadelesini yine bizler sahada var gücümüzle vermekteyiz”

“Bugün burada bir hezimetin, bir hüsranın, memur adına yine kaybedilmiş bir zammın peşinde bulunuyoruz.
Birilerinin toplu sözleşme masalarında üstlenmedikleri sorumlulukları, birilerinin peşinden koşmadıkları zammın mücadelesini yine bizler sahada var gücümüzle vermekteyiz.

Ocak ayında zamlı maaşlarımızla birlikte alabileceğimiz güncellenmiş promosyonlar varken
Aralık ayının son haftalarında alelade bir promosyon anlaşmasıyla tüm sağlık çalışanlarını aza tamah ettirenler, bir çorap dahi alınamayan giyim yardımlarına meslektaşlarımızı layık görenler bugünde %25 olarak açıklanan bir zammı umarsızca alkış tutmuştur.

Bir müjde, bir vuslat, bir sıçrayış edasında karşıladıkları %25, mevcut yaşam koşulları, süregelen enflasyon ve hayat pahalılığı göz önüne alındığı sadece içler acısıdır.

Salonda çılgınca alkışlayıp, salondan çıkınca bu oranı tutarsız ve yetersiz bulanlar yarın sahada sağlık çalışanlarının yüzüne hangi yüzle bakacaktı”r?

“Salonda ayakta alkışlayanlar kimdi?”

Sizlere soruyorum, bugün %25 zammı yetersiz bulduğuna dair paylaşım yapan yetkili sendikanın genel başkanı ise, %25 zammı açıklanırken salonda ayakta alkışlayanlar kimdi?

Sizleri, 3 ayda bir alacağınız toplu sözleşme ikramiyesindeki 500 lira farklı ellerinde tutmaya çalışanlar sadece biraz önce kaybınız olan her ay 3500 lirayı aşkın bir zammın hesabını nasıl verecekler?

Onlar sussa da biz susmayacak, onlar dursa da biz durmayacak, onlar alkış tutsa da biz bu zamma boyun eğmeyeceğiz.

Akşamın bu saatinde bu bahçede toplanmamızın tek bir sebebi var oda yetkili sendikanın etkisizliğinin bugün gün yüzüne çıkmasıdır.

%25’e alkış tutanlar utanmadan eylem kararı aldıklarını açıklıyorlar. Beyler sizin masada kaybettiklerinizi biz meydanlarda geri kazanmaya geldik.

Uyuyan dev uyandı. Sizin tüm kaybettirdiklerinizi teker teker kazanmaya ant içmiş gençler olarak hem alanları hem masaları size dar edeceğiz.

“10 yıldır sizin yaptığınız haksızlıklara hiçbir zaman susmadık, susmayacağız”

Yeniden değerleme oranının %120 zamlı olduğu, asgari ücretin %54 arttığı bir ortamda %25 kabul edilebilir değildir. Sıcağı sıcağına bu meydanda dile getirdiğimiz her sorunun çözümü için artık genç sağlık sendikası var.

10 yıldır sizin yaptığınız haksızlıklara hiçbir zaman susmadık, susmayacağız.

Bu memur maaş zammına ilk tepkidir. Fakat bilinsin ki bu tepki çığ olup büyüyecek. Genç Sağlık Sendikası tüm teşkilatlarıyla memura reva görülen tüm haksızlıkları ve hukuksuzlukları asla kabul etmeyecek ve bunların düzeltilmesi için canla başla çalışacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu